2020. március 22., 11:17

Virtuális múzeumtúra

A magyarországi múzeumok többsége gyorsan reagált a koronavírus-járvány miatti kényszerű bezárásokra, hiszen jó néhány tárlatanyagot hamar elérhetővé tettek az intézmények digitális felületein.

Fotó: Szépművészeti Múzeum

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) az elsők között hirdette meg az online múzeumpedagógiát karantén idején is azzal a céllal, hogy segítséget nyújtsanak az online tananyagok összeállításában.

Mit ajánlunk? A PIM gyűjteményeinek digitalizált anyagait (kéziratok, festmények, fotók, hanganyagok, videók, tárgyak) információkkal kiegészítve. Online bejárhatóvá tesszük a Petőfi-, illetve a Csáth-kiállításaink termeit

– adnak ízelítőt elektronikus kínálatukból a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai.

Ide kattintva bejárhatóak az Önarckép álarcokban című Arany János-kiállítás terei is. A 2017-ben létrejött tárlat a magyar irodalom egyik legnagyobb klasszikusának a köztudatban élő képét idézi meg, de a költő kevésbé ismert arcaival is megismerteti az érdeklődőket.

Szintén a PIM jóvoltából az Annyi titkom maradt... című Szabó Magda-kiállítás is megtekinthető, amit 2017-ben, az írónő születésének századik évfordulója alkalmából állítottak össze.

A járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel március 17-étől a Szépművészeti Múzeum és tagintézményei, a Magyar Nemzeti Galéria, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és a Vasarely Múzeum is zárva tart. Az intézmények által kiadott közlemény szerint ugyanakkor a kényszerű bezárás alatt is aktívan kívánják megosztani a közönséggel digitális tartalmaikat.

Hétfőtől virtuálisan bejárható a Magyar Nemzeti Galéria Változatok a realizmusra – Munkácsytól Mednyánszkyig című kiállítás az intézmény honlapján (www.mng.hu), ahol már elérhető a Remekművek az oktatásban című oldal is. A gyűjtemény fontos műveit bemutató felület a közoktatásban is jól hasznosítható történelem, magyar nyelv- és irodalom illetőleg vizuális kultúra órákon. A Szépművészeti Múzeum oldalán is számos tematikus túra mutatja be a múzeum gyűjteményét”

– olvasható a Szépművészeti Múzeum weboldalán.

Virtuális módon elérhető az Apafi, a Bethlen és a Rhédey kastélyok története is.

Az erdélyi kastélyok története a mi történetünk is. Három kastély, három különböző helyszín, állapot, jövőkép – mégis egyetlen sztori, az épített örökségünké, a sok száz éves történelemé, a folyton alakuló és változó közösségeké. Fedezd fel velünk mindezt a History is Our Storyban, ahol te választhatod ki, hogyan szeretnéd bejárni a kastélyokat, megnézni a filmeket, megismerni a hozzájuk kapcsolódó történeteket!”

– olvasható a természetesen magyar nyelven is elérhető honlapon.

A felsorolásból az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) sem maradhat ki. A március 21-i bábszínházi világnap alkalmából az OSZMI Bábtára is elérhetővé vált. A gyűjtemény az idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját. A digitálisan is elérhető tartalom ide kattintva érhető el.

A múzeumok sorából ugyan kilóg az Arcanum Digitális Tudománytár, mégis szeretnénk felhívni olvasóink figyelmét arra, hogy ez a magyar nyelvű digitális könyvtár, amely korabeli kézikönyveket, folyóiratokat, napi- és hetilapokat tesz közzé a világhálón, április 16-ig teljesen ingyenesen elérhetővé tette folyamatosan bővülő gyűjteményét.

A művészetkedvelő közönség tehát már otthonából is bejárhatja a nevezett múzeumok tereit. Nyilván a fent említett intézmények virtuális bejárása nem helyettesítheti a tényleges látogatást, bízzunk benne, hogy hamarosan erre is sor kerülhet.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.