Világörökség a kárpáti ősbükkös
A Kárpátok ősbükkösei Szlovákia és Ukrajna területén fekvő, érintetlen állapotban fennmaradt, mérsékelt égövi erdőség, amely 185 km hosszan húzódik. Az ősbükkösben lombhullató fák (juhar, kőris, szil) különleges példányai fordulnak elő. A kutatók számára nagy értékkel bír ez az érintetlen terület, mert tökéletes példája a mérsékelt égövre oly jellemző komplex ökoszisztémának.
A kárpáti ősbükkös kilenc elkülönült ősbükkösből áll, összességében 59466,8 hektáron. A szlovák rész három ősbükkös területet ölel fel, ezek a Haveshova, a Vihorlat és a Stuzhytza. A Szlovákiában lévő ősbükkösök összterülete 986,2 hektár, míg a pufferzóna 221,8 hektárt fed le. Az ukrán rész azokat a terülteteket tartalmazza, amelyek a Kárpáti Bioszfére Rezervátumban és az Uzhansky Nemzeti Parkban találhatóak. A Kárpáti Bioszféra Rezervátum ősbükköse
foglalja magában a jelölt terület nagy részét. Öt jelentős csoportból áll, amelyek a kárpátaljai Tiatchiv és Rakhiv körzetekben a Polonynsko-Chornogirsky
Vízválasztó déli lejtőin helyezkednek el.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ A Vihorlát
Alkotók: Nagy Imre, ifj. Nagy Imre, Nagy István
Az UNESCO világörökség-listájára felkerült további természeti kincs, a kolumbiai kávétermelő vidék a fenntartható és termékeny mezőgazdasági terület kiemelkedő példája. A "Kávéút" hat földművelési területet ölel fel, amelyen belül 18 városközpont található a Nyugati- és Keleti-Kordillerák térségében. A 800-1200 méter magasan fekvő lejtőkön termesztik a világhírű kolumbiai kávét.
Vádi Rum, azaz a Hold völgye a jordániai Aqabától 70 km-re északkeleti irányban található, a Rum folyó kiszáradt medrének környéke, a világ egyik legszebb sivatagi tája. A legkülönfélébb színű homokdombok és a legváltozatosabb formájú és méretű sziklaképződmények váltogatják egymást. A beduinok lakta tájon a formákat a rendszertelen, heves esőzések, a finom részleteket a szinte sohasem múló szél munkája alakította ki.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális szervezetének honlapja szerint az UNESCO hozzáértői tanácsa a németországi Alfeldben lévő Fagus-műveket, a szudáni Meroé régészeti területeit, a barbadosi Bridgetown helyőrséget, a Japánban található Hiraidzumit, valamint a lombard hatalom i.sz. 568-774 közötti itáliai helyszíneit is a világörökségi részévé nyilvánította.
Az UNESCO világörökség bizottsága június 29-ig tartja Párizsban 35. közgyűlését, amelyen összesen 35 új természeti és kulturális helyszín felvételéről döntenek.