2019. október 3., 12:39

Vetítéses könyvbemutatóval színesített Gadányi Jenő-emlékkiállítás Komáromban - KÉPGALÉRIÁVAL

A XX. századi magyar festészet egyik meghatározó, mindvégig a maga útját járó egyéniségének, Gadányi Jenőnek Szakrális természet című emlékkiállítása nyílik meg október 4-én 17 órakor a Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli kiállítótermében.

Gadányi Jenő
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A 2020. január 24-ig látható komáromi tárlatot megnyitja, és Gadányiról vetítéses könyvbemutatót tart unokája, Rainer Péter építész, a Gadányi Alapítvány elnöke, aki kötelességének érzi a magyarság emlékeinek megmentését és a Gadányi-életmű közkinccsé tételét.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Gadányi Jenő (1896-1960) festőművész 1896. március 27-én született Budapesten. 1910 és 1919 között az Országos Magyar Királyi Iparművészeti Iskola festő szakán tanult. Diákéveit az I. világháború megszakította, katonaként megsebesült, csak gyógyulása után érettségizett le, majd beiratkozott a Képzőművészeti Főiskolára. 1923-ban szerzett művészi és tanári diplomát. Mestere anyai nagybátyja, Vaszary János volt, aki Gadányin kívül a két világháború közti magyar festészet számos jelentős egyéniségét indította útjára. 1927-ben Párizsban a kor legnagyobb francia mestereinek munkáit volt alkalma eredetiben tanulmányozni. Még ugyanebben az évben kiállítást rendezett Frankfurt am Mainban, majd megnősült. Nagy hatással volt rá Henri Matisse, Pablo Picasso, Georges Braque és Fernand Léger munkássága – írta róla Mucsi András művészettörténész.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A 20-as években lezárult művészetének első szakasza, az útkeresés, a tájékozódás, a lassú önmagára találás korszaka. Kezdetben Kernstock és köre, a „Nyolcak”, majd Kassák folyóirata, a „Ma” köré csoportosuló konstruktív festők törekvései, valamint Vaszary és a párizsi festők színgazdagsága hatottak egyéni stílusának alakulására. Művészi elképzeléseit elméleti problémákat fejtegető írásaiban fogalmazta meg.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Főiskolás kora óta, 1920-tól kezdve szerepelt kiállításokon. Képeit Rippl-Rónai javaslatára 1925-ben díjazta a Szinyei Társaság. Azonkívül, hogy 2016-ban megkapta az Esztergom posztumusz díszpolgára titulust, ez volt életében művészetének első és egyben utolsó hivatalos elismerése. Első önálló hazai kiállítását 1930-ban rendezte. Tagja volt a Képzőművészek Új Társaságának (KUT), alapító tagja az Új Művészek Egyesületének (UME). Reprezentatív magyar kiállítások alkalmából képei gyakran szerepeltek külföldön. 1945-ben az Európai Iskola alapító tagja és egyik meghatározó egyénisége lett.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Képei a természeti látványból indulnak ki és látszólag hagyományos témákat ábrázolnak.

Elsősorban tájképek, csendéletek, ritkábban figurális kompozíciók. Víz alatti világra, titokzatos, soha nem látott őserdőkre emlékeztető, fantasztikus álomvilágot megjelenítő, szokatlan, néha fénylő tövisekkel teletűzdelt buja tájaiban, rendkívül kifejező, érzelmi telítettségű színeiben egy befelé forduló művész érzékeny reagáló lényét, belső önarcképét ismerhetjük meg.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Alkotásainak legtalálóbb jellemzését mesterének, Vaszarynak, a modern festményekről mondott szavai már előre megfogalmazták: „Szimbólumok ezek, s a szimbólumok mögött érzés, gondolat, élmény, vagy éppen egy egészen különös felfogású ember búvik meg. És mindezek felett, ez az ember fontos a képben. Maga a művész és az ő festői elképzelése – nem a valóság analógiája”.

Gadányi 1946 és 1948 között az Iparművészeti Főiskola tanáraként tevékenykedett. Jogtalan eltávolítása, nyugdíjazása és az Ernst Múzeumban rendezett gyűjteményes kiállítása után (1948) visszavonultan dolgozott.

1946 és 1953 között Békásmegyeren élt, itt alkotta – élete egyik legtermékenyebb korszakában – a falusi környezet ihlette monumentális alakjait és kifogyhatatlan fantáziájának expresszív erejű tájképlátomásait.

1953-tól budai műtermében folytatta munkáját. Bensőségesebb kapcsolat csupán néhány festőbarátjához, Bene Gézához, Márffy Ödönhöz, Vaszkó Erzsébethez fűzte. Gadányi az a fajta szívós és makacs, intellektuális művésztípus volt, aki – mint a Tragédia Plátója – a borsón is szépet álmodik.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Mint Egry vagy Nagy István, az új magyar piktúra nagy magányosai közé tartozott. Életműve egymagában is kifejező jelképe a közösséget kereső, a társadalom rezdüléseire érzékeny művész vigasztalan magára maradottságának.„Művészete csupa bensőséges izgalom, ellentétes erők aktív küzdelme, tüzes lobogás” – írta róla 1947-ben legszenvedélyesebb méltatója és későbbi barátja, az érsekújvári születésű Kassák Lajos, Kossuth-díjas magyar irodalmár-műfordító-képzőművész.

Gadányi maga törte és magányosan járta sajátos útjait, maga alakította ki festői elképzeléseit és önemésztő, de fáradhatatlan munkásságával, életművével meg is valósította azokat.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

1960. február 29-én bekövetkezett halálával lezáruló, de egyre ismertebbé váló művészete példamutatás a fiatal festőnemzedéknek. Kortársait megkérdezve, keresve sem találhatnánk tisztább művészt Gadányinál, akinek töretlen pályája, hivatástudata egyszerre lehetett volna ennyire egyenesívű és etikailag feddhetetlen. Ma is érvényesek Pogány Ö. Gábor róla írt szavai: „Előre kiszámított munkaterv alapján, majdnem hogy matematikailag felállított képlet szerint, – szinte észrevétlenül, csendesen és cimboraságok nélkül nőtt legszámottevőbb mestereink közé…”

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A természettel állandó, közvetlen kapcsolatban élő művész gazdag életműve jelképrendbe foglalta a valóság élményeit. Konstruktív szerkesztési módja mellett nagy szerepet juttatott a színeknek és a fantáziát megmozgató asszociációs motívumoknak. Halála után tiszteletére számos emlékkiállítást rendeztek. Művei halála után is számos bel- és külföldi kiállításon, valamint közgyűjteményekben szemrevételezhetők.
Gadányi Jenő
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.