2013. augusztus 26., 20:35

Véleményezik a kisebbségek helyzetével foglalkozó jelentést

POZSONY. Tárcaközi véleményezésre bocsátották a kulturális minisztérium jelentését a Szlovákiában élő nemzeti kisebbségek és etnikumok helyzetéről és jogállásáról. A beszámoló a tavalyi évre vonatkozik.

A jelentés szerint Szlovákiában összesen 1802 periodikum (napilap és folyóirat) jelenik meg: 79% szlovákul, 3,5 % angol nyelven. A nemzeti kisebbségek nyelvén megjelenő lapok között legtöbb a magyar nyelvű – szám szerint 43  –, továbbá nagy számban jelennek meg kétnyelvű, szlovák-magyar sajtótermékek is, összesen 61 van belőlük. 

Ruszin és lengyel nyelven 3, ukránul 2, németül 6, csehül pedig 4 folyóirat jelenik meg. Roma nyelvű folyóirat, vagy napilap nem létezik.

A kétnyelvű periodikumok között 3 szlovák-ruszin és ugyanannyi szlovák-roma folyóiratot tartanak nyilván. Napilapja egyedül a magyar kisebbségnek van, az Új Szó, havonta megjelenő folyóirattal viszont a német és a lengyel kisebbség is rendelkezik.

A jelentésből kiderül az is, hogy 2009 és 2011 között a legtöbb egyszeri kiadvány is magyar nyelven jelent meg: évente legalább 270 publikáció. A többi kisebbség nyelvén jelentősen kevesebb időszakos kiadvány lát évente napvilágot. Ruszin nyelven 15, roma nyelven pedig mindössze 10. Cseh és német nyelvű kiadványok nagyobb számban jelennek meg.

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) nemzetiségi adásaiban ugyancsak a magyar nyelv dominál. A 2011-ben sugárzott 5112 órányi kisebbségi adás 85,7 százaléka magyar nyelven hangzott el. A Szlovák Rádió és Televízió Tanácsa ugyanakkor úgy véli, hogy a magyar műsorkészítés minőségén javítani kellene.  

Míg az ukránok 5,5 % a ruszinok 5,3 %, a romák pedig 2,6 % adásidőt kaptak az RTVS nemzetiségi adásaiban, szerb nyelvű kisebbségi műsor nincs. A szerb kisebbség kéri, hogy a jövőben ez változzon meg. A horvátok az osztrák sugárzási modell bevezetését javasolják a kulturális minisztériumnak. Ez a modell a népesebb nemzeti kisebbségek esetében rendszeres, 30 perces önálló blokkok, a kisebb létszámú kisebbségek esetében prizmaszerű magazinok gyártásán alapul.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.