Vashegyi Györgyöt választották az MMA új elnökévé
Vashegyi György a legfiatalabb jelöltként, 140 szavazattal lett az MMA új elnöke. Mellette Marton Éva Kossuth-díjas operaénekest, a nemzet művészét; és Rátóti Zoltán Jászai Mari-díjas színészt, rendezőt és érdemes művészt jelölték a tisztségre az MMA jelölőbizottságának jóváhagyásával. Marton Éva harminchatot, Rátóti Zoltán ötvenet kapott az összesen leadott 226 érvényes szavazatból.
Az MMA szellemi és művészeti súlya napról napra növekszik, jó úton jár küldetése betöltéséhez - mondta programbeszédében Vashegyi György, aki szerint az akadémia fontos feladata lesz a jövőben a művészeti nevelés erősítése a közoktatásban, a szerepvállalás a közművelődési lehetőségek szélesítésében, a támogatás és ösztöndíjrendszer bővítése, a művészeti ismeretterjesztés erősítése a közmédiában, valamint az akadémikusok teljes életművének digitalizálása, archiválása és a szerzői jogok rendezésével elérhetővé tétele a világhálón.
Vashegyi György a feladatok között szintén kiemelte, hogy Makovecz Imre közéleti örökségének szellemében kell erősíteni a magyar kulturális és művészeti élet határokon átnyúló egységét. "Mindezt a lehető legszélesebb társadalmi, politikai és szakmai együttműködésben szeretném megvalósítani" - fogalmazott az MMA új elnöke a szavazás előtt.
Jankovics Marcell Kossuth-díjas filmrendező, a nemzet művésze az ülésen jelentette be, hogy egy nappal korábban visszalépett a jelöltségtől. Döntését rövid felszólalásában nem akarta kommentálni, ugyanakkor alelnökjelöltként tartott beszédében azt mondta: sem a hatalom, sem a hivatali munka nem vonzza, kritikai szemlélete sem illik egy elnökhöz, de továbbra is szeretne hasznos lenni az MMA számára.
Az MMA alapszabálya szerint az elnököt a közgyűlés titkos szavazással, egyszerű többséggel választja meg, a tisztség legfeljebb két három éves cikluson keresztül tölthető be. Fekete György Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas belsőépítész 2011 óta állt az MMA élén.
Az elnöki tisztséget Vashegyi György november 5-től veszi át.
Jankovics Marcell lett az egyik alelnök
Az MMA egyik alelnöke Jankovics Marcell Kossuth-díjas filmrendező, a nemzet művésze lett a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tisztújító közgyűlésén kedden a Pesti Vigadóban. A másik alelnököt decemberben választják meg.
Szemadám György festőművész, író méltatásában Jankovics Marcell széleskörű tájékozottságát, több művészeti ágra való rálátását, intellektusát, műveltségét, kreativitását emelte ki az alkotó higgadt gondolkodása és széles látóköre mellett.
A másik alelnököt decemberben választják meg, mert a szavazás második fordulójában szereplő három jelölt - Kiss B. Attila operaénekes, Marosi Miklós építész és Szemadám György festőművész, író - közül senki nem kapott megfelelő számú voksot.
Balog Zoltán: a kultúra nemzetstratégiai ágazat
Magyarországon a kultúra nemzetstratégiai ágazat - hangsúlyozta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a tisztújító közgyűlésen. Hozzátette: ez következik történelmünkből, s történelmi tapasztalat, hogy kultúránk képes megtartani a közösséget, valamint felemelni úgy, hogy közben élvezetet is jelent.
Balog Zoltán hangsúlyozta: a magyar kultúra határai nem esnek egybe az ország közigazgatási határaival, ezért Kárpát-medencéről beszélünk és arról a magyar diaszpóráról, amelynek Magyarország vérkeringésébe való bekapcsolása az elmúlt évek minősített feladata volt.
A kultúra gyarapít, azonosságtudatot ad, segít megérteni a múltat és a jelent, irányt ad a jövőbe. Közösséget teremt, amely látható az MMA létrejöttében és működésében is - fűzte hozzá.
Balog Zoltán kiemelte, hogy mindig fontos, mi van a kezdeteknél, honnan indul az ember. Egy olyan intézmény, amelynek kezdetén Makovecz Imre neve áll, kötelez minket a minőség tekintetében, erkölcsi értelemben és hogy nemzetstratégiai ágazatnak tekintsük a kultúrát. Hozzátette: a Pesti Vigadó épülete azt üzeni számunkra: képesek vagyunk arra, hogy amit elődeinktől örököltünk, azt szebben adjuk tovább a következő nemzedéknek.