Újranyitás a Limes Galériában – váratlan anyagi gondokkal
Az egyik szemünk sír, a másik nevet. Megdöbbentő, hogy két évtizedes működése során nemzetközi viszonylatban is egyre nagyobb hírnévre szert tevő, komáromi Limes Galéria az idei kiállításai megvalósításához egyetlen euró támogatást sem kap a Kultminortól. Az viszont örvendetes, hogy a koronavírus-járvány miatti háromhavi zárvatartás után, június 12-től a galéria ismét fogadja a látogatókat.
„Abban bíztunk, hogy a hazai kisebbségi kultúra támogatását szolgáló Kultminor majd értékeli, hogy immár 2001 óta számtalan hazai és határon túli, hivatásos és műkedvelő képzőművész nívós kiállítását rendeztük meg, illetve más művészeti ágak tehetséges képviselőinek is teret adunk. Pénteken többedmagammal együtt nagyon megdöbbentem, amikor elolvastuk az idei tárlatrendezéssel kapcsolatos kultminoros pályázatunk kapcsán nekünk küldött, Thurová Helga magyar nemzeti kisebbségi referens által aláírt válaszlevelet. Abban ugyanis az áll, hogy a szakmai tanácsuk egyetlen 2020-as évre betervezett projektünk anyagi támogatását sem ajánlja, tekintettel az általunk beterjesztett program elégtelen képzőművészeti kvalitásaira, s ez a döntésük megfellebbezhetetlen“ - tudattal portálunkkal a sajnálatos hírt Farkas Veronika művészettörténész, galériaigazgató. Farkas Veronika, aki a Magyar Kultúra Lovagja, 77 évesen is áldozatkész munkájával, pár önkéntes segítőtársával együtt kiválóan működteti a határon innen és túl is jó hírnévnek örvendő templomgalériát.
„Az elmúlt hét végén több képzőművésszel és a tárlatok kivitelezésénél ingyen munkálkodó segítőtársammal beszéltem, s egyöntetű a véleményük, hogy e döntésbe nem nyugodhatunk bele“ - szögezte le az értékteremtő igazgató.
Fél évszázados művészettörténészi tapasztalat birtokában vélhetően különbséget tud tenni a tehetséges és tehetségtelen alkotók, illetve az általuk készített művek kvalitásai között. A galéria emlékkönyvébe tett bejegyzések, visszajelzések is azt bizonyítják, az egykori katonatemplom folyamatosan nívósabbnál nívósabb tárlatoknak és művészeti ágakat sikeresen elegyítő további rendezvényeknek ad helyet. Mivel azokról a ma7.sk sem hiányozhat, a sikereiknek szem- és fültanúi voltunk. A két évtizedes munkát sokkal inkább ahhoz méltó anyagi támogatással illett volna jutalmazni, mint „jubileumi elutasítással“.
Farkas Veronikáék az idei terveik megvalósításához a Bethlen Gábor Alaptól és Nyitra megyétől remélnek anyagi támogatást. Komárom város pedig a már megvalósult kerámia-kiállításukat és Vladimír Klein üvegszobrász későbbre halasztott tárlatát támogatta kisebb összegekkel.
Szép tervekből azonban az elképesztő válaszlevél ellenére sincs hiány a Limesben, s örömet az ürömben az e heti újranyitás jelent.
„Több tervezett tárlatunkat a járvány miatt később akarunk megrendezni. Márciusban elmaradt a Határtalan képzőművészet című kiállítás megnyitója, amelyet a Kernstok Károly Művészeti Alapítvány a Felvidéki Magyar Szépművészeti Egyesülettel együtt tervezett. A látványos anyagot előzőleg a Vajdaságban mutatták be, de a határzár miatt hozzánk már nem érkezett meg. Augusztusban vagy szeptemberben érkezik a galériahajónkba. A Komáromból Csehországba került és Kínában is sokáig alkotott-oktatott Vladimír Klein úr különleges üvegszobrait pedig tavasz helyett ősz elején szemrevételezhetik a látogatóink.“ - árulta el a neves szakember.
További öt kiállításuk is lesz a földszinti hajóban: „Június 19-én Iveta Lederer pozsonyi festőművész-főiskolai oktató 3D-s grafikáival érkezik hozzánk – egyedi anyagát kimondottan a galériánk belső tereihez igazította. A 65 éves Lőrincz Zsuzsa grafikus-illusztrátor gyűjteményes kiállítását október 16-án, a magyar festészet napjának közeledtével nyitjuk meg. Azon helyet kapnak Kéri Balázs magyarországi grafikus művei is. Ugyancsak a galériahajóban, november 13-tól lesz látható a Kassáról származó, ám a komáromi Selye János Egyetemen oktató Fecsó Szilárd tárlata, amely talán kiegészül Duncsák Attila festőművész alkotásaival. Az évet a 60 éves Litomericzky Nándor műépítész december első felében nyíló önálló kiállításával zárjuk“.
Az emeleti Dúdor István-teremben pedig június 12-én a Limes Galéria korábbi munkatársa, Polák Ildikó Viadal árnyékában című fotókiállításának a megnyitója lesz, s azon egy spanyolországi bikaviadal izgalmas pillanatait tárulnak a szemlélődők elé. Novemberben egy helyi festő, Marta Králiková mutatkozik be a nagyközönségnek. A tárlatnyitókon ismert operaénekestől kezdve, a népszerű zenészeken át, a művészeti alapiskolák növendékeiig sokan fellépnek majd, többféle zenei műfaj és korosztály képviselői zenélnek majd a nagyérdeműnek.
A tervek megvalósításához remélhetőleg legalább Magyarországról megérkezik a várva várt támogatás, bár a képzőművészet felvidéki hívei is Szlovákiában fizetnek adót...