2016. március 20., 09:18

Újabb Magyar Örökség Díjakat adtak át

BUDAPEST. Újabb Magyar Örökség Díjakat adtak át szombaton a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében. Hat másik díjazott mellett a Kossuth Rádión a rendszerváltás óta hallható Határok nélkül című műsor alkotóközössége is elismerésben részesült.
201603192036390.MOD_1.jpg

A díj honlapján elérhető információk szerint a Magyar Örökség és Európa Egyesület által felkért bírálóbizottság hét kiemelkedő személyiség vagy alkotó munkássága előtt tisztelegve ítélte oda az elismerést.

A mostani átadón Magyar Örökség Díjjal ismerték el Petrás Mária népdalénekes, keramikus moldvai csángó kultúrát bemutató művészetét, a Határok nélkül című, a Kossuth Rádión a rendszerváltás óta hallható műsor alkotóközösségét, a 20. század autójának megszavazott Ford T-modell főkonstruktőre, Galamb József (1881-1955) munkásságát, Deáky András tanár, nyugdíjas iskolaigazgató gyimesi csángókat megtartó nemzetszolgálatát, Kő Pál szobrászművészetét, az Egymásért Alapítvány több évtizedes Kárpát-medencei karitatív szolgálatát és Kubinyi Anna (1949-2015) textilművészetét.

Dr. Szili Katalin jogász, humánökológus, miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke a Határok nélkül című műsor alkotóközösségének, a Magyar Örökség Díj elnyerésének alkalmából elmondott laudációjában kiemelte: "a Kós Károly díjat idén januárban elnyert Határok nélkül a rendszerváltás óta hű az erdélyi polihisztor gondolatához: Az ember kötelessége, hogy a maga népét szolgálja. Az, aki ez alól kihúzza magát, az a népe árulója. A Határok nélkül alkotó közössége napról-napra tudósít, hírt ad a magyar nemzetrészek életéről, törekvéseiről, összeköt, elhozza hangjukat Magyarország és a világ magyarsága számára. Az újság pedig akkor jó, ha hangjában meghalljuk a magunkét is" - mondta Esterházy Pétert idézve Szili Katalin.

"Egy rádióműsor esetében ez különösen evidens és szükségszerű, hiszen, ahogyan egy megfelelő akusztikájú hangversenyteremben, úgy a rádió hullámhosszán szintén könnyen hallani minden félreütést és ugyanígy fokozottan érezni, élvezni lehet a professzionális műsort" - tette hozzá a miniszterelnöki megbízott.

Szili Katalin elmondta: a Határok nélkül a mindennapok során a magyar közösségeket szolgáló, hírérzékeny, ügyszerető és áldozatos munkatársai révén a Kárpát-medence elszakított nemzetrészeinek tömb- és szórványtérségeiben személyesen, helyben dolgozó szerkesztők és riporterek, vagy a nehezen elérhető területek esetében lelkes, időt és energiát nem sajnáló, magyarországi tudósítók segítségével van egyaránt jelen.

A hiteles tájékoztatásért Budapesten a szerkesztőségben Lánczi Ágnes és Benkei Ildikó, valamint  Moszkovits János, illetve vendégszerkesztőként ifjabb Tóth György és Bereki Anikó felel.

Erdélyben, a Partiumban és a Bánság romániai részén Oláh-Gál Elvira Csíkszeredáról, Erdei Edit Zsuzsánna Marosvásárhelyről, Szilágyi Szabolcs Kolozsvárról, Ionescu Nikolett Nagyváradról, Pataky Lehel Zsolt Aradról, Lehőcz László pedig Temesvárról jelentkezik.

A Délvidéken, Vajdaságban, illetve a Bánság szerbiai részén, Újvidéken Ternovácz István, Szabadkán Németh Ernő, Nagybecskereken és Muzslyán Kónya-Kovács Otília, Kárpátalján, Ungváron Iváncsik Attila, Felvidéken, Pozsonyban Haják-Szabó Mária tudósít napról-napra.

Magyarországon Miskolcról segíti a felvidéki munkát Mács Ildikó, aki gyakran jár át Kassára, Rimaszombatba és a gömöri térségbe. Salgótarjánból Tarnóczi László látogat el rendszeresen a Felvidékre. Mátészalkáról Zsoldos Barnabás Szatmárba, a Partiumba, Ungba, Ugocsába, míg Budapesten Cservenka Judit a diaszpóra és a Kárpát-medence magyarságának hiteles, tapasztalt ismerője és megismertetője.

"Nélkülük nem szólalhatna meg napról-napra az este fél hétkor kezdődő Határok nélkül" - szólt elismerően a műsor népes alkotói csapatáról Szili Katalin, az Országgyűlés volt elnöke.

"Mi tehát a határok nélkül? Nem csak hírforrás, hanem nemzetpolitika naprakészen. Hiszen az összetartozáshoz elengedhetetlen az egymásról való tudás, a magyarság képviseletéhez pedig a tájékozottság és a felkészültség, mivel magyarnak lenni nem csak születés és közjog, de minőség kérdése is" - hangsúlyozta Szili Katalin, majd zárszóként Márai Sándor Füveskönyvéből idézett: "A tömegek világa csak mohó, de nem igényes. Te maradj mértéktartó és igényes”.

A Magyar Örökség Díj azon magyar személyeknek, intézményeknek és csoportoknak adható negyedévente, akik és amelyek tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra, a gazdaság, a sport, a tudomány, azaz a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemeléséhez.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.