2012. március 14., 17:22

Új musical a Tháliában: Gergő és az álomfogó

POZSONY, KASSA. Csütörtöktől új musical várja a zenés darabok kedvelőit a kassai Thália színházban: a Gergő és az álomfogó Böszörményi Gyula azonos című ifjúsági regénye alapján készült, kifejezetten a Thália felkérésére.

A Gergő és az álomfogó adaptációjának zenéjét Lakatos Róbert, a színház Fonogram-díjas új zenei vezetője, dalszövegeit pedig Müller Péter Sziámi, a legendás Sziámi zenekar alapítója, a Mária Evangéliuma c. rockopera társírója szerezte. A musical rendezője az idei országos gyerekszemlén fődíjat nyert Gál Tamás. A musical főszerepét, Réti Gergőt, az átlagos budapesti srácot Csatlós Márk és Hundzsa Dávid alakítja.

A történet szerint Gergő egyetlen különleges tulajdonsága, hogy néha túl elevenek az álmai és rendszeresen felbukkan bennük egy kölyökfarkas. Nyugalmas, főként a számítógép előtt töltött mindennapjait felborítja anyja bejelentése: az egész család utazik a Révülők Találkozójára a Bagoly-bükki-völgybe. A völgyet ellepték a vajákosok, táltosok, sámánok, kuruzslók, dobolók, garabonciások, mágusok és varázslók a világ minden tájáról, hogy összegyűljenek és ünnepeljenek. Ám a Gonosz is készülődik, a Kilenc Jurta Szövetsége meggyengülni látszik, és ahogy ez már lenni szokott: Gergőnek kell megmenteni a révülők világát az összeomlástól.

Az elsősorban családoknak szánt musical ötletgazdája a színház új igazgatója, Czajlik József volt. A csütörtöki ősbemutatót követően, márciusban és áprilisban, több mint tízszer lesz még látható Kassán a Gergő és az álomfogó.

A kötet 2002 őszén, a Magyar Könyvklub gondozásában jelent meg. Szerzője, bár addigra már túl volt 10 megjelent köteten (a legtöbbet – kényszerűségből – álnéven jegyezte), szinte teljességgel ismeretlen volt a szakma, az olvasók és főleg a gyerekek, körében. A neve Böszörményi Gyula, 38 éves férfi, aki akkor épp az erdőkertesi Idősek Otthonában élt (szép magyar groteszk), mivel dupla karmikus terhet cipelve nem csupán író, de még mozgásfogyatékos is volt.

A könyv 5000 példányban jelent meg. Révai Gábor, a kiadó igazgatója akkor azt mondta, ha ennek negyedét a következő egy évben sikerül eladniuk, akkor legalább a nyomdaköltség megtérül.  A kötet egy hétfői napon került ki a boltokba, és csütörtökre már egyetlen példány sem volt belőle. A következő évben 38.000 példányban fogyott el, és a sikere az eltelt 10 év alatt töretlen maradt.

Annak idején Müller Péter Sziámi volt az, aki rávette az (akkor még) szociális otthonban élő barátját arra, hogy kezdjen el gyerekeknek írni, s ő győzte meg a Magyar Könyvklubot is arról, hogy érdemes megkockáztatniuk az „ismeretlen” szerző művének kiadását.
S aztán eltelt 10 év...

Böszörményi Gyula azóta közismert ifjúsági szerző, aki kiköltözött a szociális otthonból, megnősült, József Attila- és IBBY-díjat kapott (utóbbi az Év Gyermekkönyve-díj a Nemzetközi Gyermekkönyvkiadók Tanácsának [Zürich] döntése alapján), és számos új regényt hozott össze, melyek megjelenése mindig különleges esemény azoknak, akik valóban értik és érzik, mennyire fontos, hogy az ember már gyerekkorában megszeresse a könyveket.

És úgy tűnik, hogy a csoda, áldás, szerencse, szeretet, vagy mi, ami azóta is töretlenül kíséri e regényt, még mindig nem vesztett az erejéből. 2011-ben a szerzőt azzal a kéréssel kereste meg a kassai Thália Színház igazgatója, Czajlik József és fiatal színész-rendezője, Gál Tamás, hogy – amennyiben ő is szeretné – segítsen színpadra vinni Gergő, a 21. századi magyar sámánfi történetét.

A következő hónapokban fergeteges munka vette kezdetét, melynek különös energiákkal telt, szikrázó légkörét sajnos csak azok érzékelhették, akik jelen voltak (ám a végeredmény épp ilyen bűvös energiával teli, ezért bizonyára a nézőknek is jut majd belőle). A darabot kezdettől fogva zenével, musicalként álmodták meg az alkotók, így 2011 nyarán a kassai magyar színház három famulusa (mint a könyvben szereplő három csibész kobold) beköltözött Böszörményiék 160 éves parasztházába, Tiszakécskére, és kezdetét vette az „agyvihar”. Gál Tamás rendező, Lakatos Róbert, a sziporkázóan tehetséges zeneszerző és Forgács Miklós dramaturg napokon át boncolta, tépte, rágta, gyúrta és gyömöszölte Gergő történetét, hogy az végül felférjen a színpadra, s ráadásul a varázsából se veszítsen semmit.

Mivel a Thália részben tájoló színház, az előadással turnézni is készül a társulat. Kassán kívül először Királyhelmecen és Nagykaposon lehet majd megnézni áprilisban az új musicalt, de az év későbbi részében a társulat Szlovákia nyugati régióiban is tervez fellépéseket.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.