Új internetes portál nyílik az egyetemre készülőknek
A portálon tájékoztatást adnak a főiskolák végzettjeinek átlagfizetéséről, illetve arról is, hogyan érvényesülhetnek majd a munkapiacon.
„A tudásukat fejleszteni kívánó diákok, illetve végzősök számára fontos, hogy tudják, hol és hogyan érvényesülhetnek az adott szakirány elvégzését követően” – magyarázta sajtótájékoztatóján Juraj Draxler oktatási miniszter. Szavai szerint az emberek egyre inkább a megszerzett oklevél minőségének alapján lesznek kénytelenek dönteni. „A piac fokozatosan letisztul, s a cégek egyre inkább azt fogják figyelembe venni, honnan jönnek a végzősök és milyen minőségű oklevéllel rendelkeznek” – mondta.
A portálon megjelenő adatok részben a Szociális Biztosító (SP), részben a Tudományos és Műszaki Kutatóközpont (CTVI) felméréseiből származnak, melyet 15 344 nappali tagozaton végzett magiszter és mérnök által leadott adatok alapján dolgoztak ki.
A Szociális Biztosító adatai azt mutatják, hogy a fizetések között gyakran hatalmas szakadékok tátonganak, akár az 1000 eurót is meghaladhatják. Legjobban az informatikai és elektrotechnikai tanszékek végzősei keresek. Ezek a diákok egyúttal 100 százalékkal sikeresebbek a kitanult szakmájukban való elhelyezkedés terén is. Lényegesen kevesebbet keresnek a szociális és humán szakokon végzett hallgatók.
A felmérésben résztvevők közel 46 százaléka sosem dolgozott a végzettsége szerinti szakmában, s a főiskolai tanulmányaik befejezése óta csupán a 35 százaléka dolgozik jelenleg is a saját szakmájában. A végzős főiskolások 20 százalékának jelenlegi foglalkozásához saját bevallása szerint egyáltalán nincs szüksége főiskolai diplomára.
A jövőben fontos lesz odafigyelni, mely szakirányok tartoznak a legjobban fizetettek közé – vélekedik Draxler. Változásra van szükség azokon a területeken, ahol magas a végzősök munkanélkülisége. Egyszerűen nincs értelme olyan tanulmányi szakokat finanszírozni, melyre a munkapiac csupán csekély mértékben tart igényt – hangsúlyozta Draxler.