2014. január 22., 20:43

Tucatnyi programot támogatott a Magyar Művészeti Akadémia Kassán

KASSA. Több tucatnyi magyar vonatkozású koncert, kiállítás, filmvetítés és egyéb kulturális program várt a Kassa Európa Kulturális Fővárosa 2013 rendezvénysorozat közönségére. A Magyar Művészeti Akadémia ezek közül több mint tíz esemény megrendezésében vett részt.
A határon túli művészeket a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) mindig egyenrangú tagokként fogadta be, volt olyan időszak, mikor a tagság egyharmadát külhoniak tették ki - idézte fel a kassai magyar programokat ismertető szerdai budapesti sajtótájékoztatón Fekete György, az akadémia elnöke.

Fekete György hozzátette, az MMA igen jelentős infrastruktúrával gyarapodik idén: az akadémia megkapta a Műcsarnokot, míg a Pesti Vigadóban 6000 négyzetméternyi kiállítótér áll rövidesen a határon túl művészek rendelkezésére is. Májustól a Műcsarnokban elindul a Nemzeti szalonok rendszere; idén az építészet, jövőre a képzőművészet, majd az iparművészet és a dizájn, míg 2018-ban a fotóművészet mutatkozik be.

Csáji Attila alelnök elmondta: az MMA támogatásával nyíltak meg tavaly Kassán többek között Haris László, Orosz István, Prutkay Péter és Stefanovits Péter kiállításai, vetítették Dárday István Márai-filmjét, Káel Csaba Bánk bán-feldolgozását vagy Jankovics Marcell Az ember tragédiája-animációját. Kortárs magyar hangversenyt tartottak többek között Dubrovay László, Balassa Sándor műveivel, és a Kelet-szlovákiai Múzeumban A restaurátorművészet titkai címmel nyílt kiállítás. Az MMA a 2013-as EKF év lezárultával is folytatni akarja a kassai együttműködést - közölte.

Czimbalmosné Molnár Éva kassai magyar főkonzul beszámolója szerint az általa vezetett külképviselet tavaly 25 magyar program szervezésében vett részt. Januárban avatták fel a kelet-szlovákiai városban a Márai teret, a Creative Transgressions kiállítás tíz kortárs képzőművész anyagát mutatta be, fellépett mások mellett a Rackajam, a Muzsikás, a Magyar Állami Népi Együttes, a Szegedi Kortárs Balett, a Budapest Bár, a Dresch Quartet, a Tünet Együttes és a Pro Musica Leánykar.

Benyovszky címmel mutatott be táncjátékot a Ghymes és a Honvéd Táncszínház, még látogatható a Budapesti Történeti Múzeum Párhuzamos történetek című kiállítása, de volt divatperformansz, népzenei koncert és hangszerbemutató, emellett a magyar rövidfilmek is nagy sikert arattak - adott ízelítőt a programból.

Robert Pollák, a Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója arról szólt, hogy az EKF projekt keretében megújult a kassai Rodostói Ház is, míg a miskolci Herman Ottó Múzeum külön kiállítással szerepelt a szlovákiai testvérvárosban.

Húshegyi Gábor, a Szlovák Intézet igazgatója elmondta: a jelenleg is látható, Kassai modernek című tárlatra a Magyar Nemzeti Galéria és további magyar közgyűjtemények kölcsönöztek nagy számú festményt, míg Géresi Róbert, a Szlovákiai Keresztyén Református Egyház püspökhelyettese a Rodostói Ház udvarán megrendezett református fesztiválról és az egyház által szervezett számos egyéb programról tartott beszámolót.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.