TROPE, avagy látványos változások a komáromi Limes Galériában
Kreatív fiatalok változatos műveivel szembesültek mindazok, akik március 18-án betértek a komáromi Limes Galéria hajójába. A TROPE címmel megnyílt kortárs kiállítás megnyitóján, amelyet a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete - MAMSzE rendezett, érzékelhető volt a változás szelével párosuló tavaszi zsongás. E cím az alkotók által megfigyelt globális változásokra utal, akik a festészet, grafika, szobrászat, linómetszet, fotó, installáció... segítségével vallottak az örök változatlanról és az állandó átalakulásról, mert szinte semmi sem biztos a világban.
A jelenlevőket, köztük Kovács Csonga Anikót, a MAMSzE jelenlegi és előző elnökét, Kopócs Tibort, továbbá Kanóc Ildikó művészettörténészt, a kiállítás kurátorát, Simon Líviát, a Bodrogközi Művészeti Műhely alapítóját és Bauer Ildikó városi képviselőt Balla Rita művészet-menedzser köszöntötte, aki ez év elejétől Farkas Veronika művészettörténésszel váltott vezetésben irányítja a sajátos hangulatú galériát. Leszögezte: örömére szolgál, hogy a látogatókat az első olyan kiállításon köszöntheti, amely már a MAMSzE vezetése alatt valósul meg, hiszen az egyesület életében ez egy mérföldkőnel számít...
Azután bemutatta a Trope - Változás című kortárs kiállítás ifjú művészeit, akik a következők: Éliás Ádám, Csernok Barnabás, Maruscsák Dávid, Tóth Emese, Szunyog Júlia és Király Zsuzsa. Hangsúlyozta: a kiállítás installálása során részese lehetett annak a folyamatnak, ahogy barátilag és szakmailag támogatják egymást a kis csapat tagjai.
“Összetartásuk irigylésre méltó. Elmeséléseik alapján számtalanszor voltak egymástól több ezer kilométerre, szellemileg mégis inspiratívan egymásra kapcsolódva. Ez a mai kiállítás is egyike azoknak, ami újból eggyé formálta a társaságot, fizikai és szellemi találkozási pontot biztosítva számukra” – fejtette ki.
Majd átadta a szót Simon Líviának, a Botorkáló Tehetséggondozó Társulás és a Bodrogközi Művészeti Műhely “motorjának”, akitől egyebek mellett azt is megtudtuk: ez a “hatosfogat” a kelet-szlovákiai metropoliszban verbuválódott.
„Korai alkotói éveik origója Fecsó Szilárd festőművész-pedagógus, aki létrehozta az első magyar nyelvű gimnáziumi művészeti képzést, a kassai Márai Sándor Gimnáziumban” – hangzott el. A fiatalok tehetséggondozása kapcsán megemlítette a Fecsó Mesterrel közösen immár 15 éve nyaranta megrendezendő művésztelepeket is, amely a pályakezdő alkotók szakmai fejlődését és összekovácsolódását szolgálja.
Aztkövetően Kanóc Ildikó művészettörténész - tárlatkurátor elmondta:
Arról is szólt, hogy a jelenkor sokkal könnyebben és flexibilisebben kezeli a körülöttünk bekövetkező változásokat, mint ahogy az korábban történt. Az információs áradat ugyanis nagy és nagyon sokszínű. „Néha elvész az az idő, amit egy új helyzet befogadására szánni kell. Nem áll meg a világ” – fogalmazott. A kiállított tárgyak továbbgondolásra késztetnek, miközben segítenek megérteni a változások folyamatát.
A kíváncsiság és az alkotásvágy az alkotókat többek közt Magyarország, Románia, Skócia, Hongkong, Japán, és Indonézia szegleteibe vezette azért, hogy az állandó változásról és az örök változatlanról adjanak személyes perspektívát a grafika, szobrászat, festészet, fotó, installáció, linómetszet, ekoprint textil, modern mediális megjelenés nyelvén. A látványgazdag Trope című csoportos kiállításuk április 15-ig látható a hajdani katonatemplom hajójában, ahol kedvcsinálóként mi is készítettünk pár fotót.