Több tízezer szabad hely maradt a középiskolákban
„Az iskolák ezen tanévben 73 733 tanuló felvételét tervezik, miközben a végzős alapiskolások összlétszáma – azokat is beleszámítva, akik nem folytatják a tanulmányaikat – 48.137. Ennek a két számnak a különbsége megközelítőleg megmutatja a szabad helyek számát” – közölte az oktatási tárca. A felvételi vizsgák 2. fordulója előtt a legtöbb szabad helyet a szakközépiskolák, a gimnáziumok és a kereskedelmi-szolgáltatási szakközépiskolák jelezték.
Az oktatási tárca nem befolyásolhatja azt, hogy az egyes középiskolák hány első osztályt nyithassanak, ez a megyék jogkörébe tartozik. „A megye a középiskolák első évfolyamainak osztályszámait főleg a középiskolák regionális nevelési-oktatási stratégiája és a saját területi hatáskörébe tartozó munkapiaci fejlődés elemzése és előrejelzése alapján határozhatja meg. Az oktatási tárca nem avatkozik bele e kompetenciájába” – hangsúlyozta a minisztérium.
Viera Kalmárová oktatási főfelügyelő már idén márciusban felhívta a figyelmet a középiskolák túl széles hálózatára. Mint mondta, az alapiskolásokat semmi sem motiválja jó teljesítményre, mert az alapiskola befejezése után a középiskolában kétszer annyi szabad hely vár rájuk, mint ahányra szükség van. „Nem az iskolák választanak diákokat, hanem a diákok válogatnak, mégpedig potenciáljuktól függetlenül” – fogalmazott Kalmárová.
A fennmaradó szabad helyek nagy számával egy másik probléma is összefügg: egyes középiskolák nem létező tanulókat mutatnak ki, akik után pénzt kapnak az állami költségvetésből. Ez a szám évi 3500 tanuló körüli. Ekképp és más gyanús módon az oktatási rendszerben évente 5 millió euró veszik el. Erre a problémára májusban Juraj Draxler oktatási miniszter is rámutatott.