Telt házas ünnep a himnusz születésnapján Dunaszerdahelyen
A műsor elején a Magyar Tannyelvű Speciális Alapiskola két tanulója, Bertók Carmen és Bokros István adta elő a Himnuszt és a Szózatot, majd az est műsorvezetője, Haizok Melinda üdvözölte a közönséget és szavalta el Radnóti Miklós: Nem tudhatom című versét.
A méltán népszerű Vadkerti Imre következett a színpadon, aki gyönyörű hazafias dalaival egyetlen zenekedvelőt sem hagyott hidegen. A dalok után Karaffa Attila, a rendezvény alapítója szólt a közönséghez, kiemelve, hogyan fejlődött az évek során a Himnusz születésnapja alkalmából szervezett dunaszerdahelyi ünnepi este, amely mára már a művelődési központ színháztermét is megtöltötte. Azt estet szervező Pázmanuem Polgári Társulás elnöke külön hangsúlyozta, hogy évről évre helyi művészeket, személyiségeket, oktatási intézményeket akartak s akarnak továbbra is bemutatni a közönségnek – idén hozzájuk más csallóközi alkotók, művészek is társultak. Végezetül azt kívánta, még nagyon sokáig együtt ünnepelhessék a magyar kultúra napját Dunaszerdahelyen.
Ezt követően Balog Zoltán, a magyarországi nemzeti erőforrások miniszterének levelét olvasták fel a közönségnek, amelyet a dunaszerdahelyieknek küldöt, s melyet az alábbiakban teljes terjedelmében olvashatnak. A magyar miniszter gondolatait az idén már tizenhat éves Kicsi Hang verséneklő együttes fellépése követte.
A megverselt zenei csokor után dr. Hájos Zoltán polgármester adta át a Csallóközi néptánccsoport és a Dunaág vezetőinek a Dunaszerdahely Város VII. Báljának tombolájából idén befolyt összeget. A jótékonysági báli rendezvényen, amelyen múlt szombaton közel kétszázan vettek részt, összesen 2600 eurós tombolabevételt gyűjtöttek, most ezt az összeget adták át a két sikeres csoport munkájának elismeréseképpen.
A kulturális programok sora a Komenský utcai óvoda kicsijeinek a fellépésével folytatódott, akik után Kollár Katalin nóta- és operetténekes produkcióját hallgathatta meg a közönség. Õt a hagyományokhoz híven egy hazai költő követte saját alkotásával. Idén Hodossy Gyulát, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke „Otthon vagy, ha otthon vagy a műben” című írását osztotta meg a publikummal. A folytatásban A.Szabó László alpolgármester is köszöntötte a résztvevőket, valamint a dunaszerdahelyi nyugdíjasklub Rozmaring énekcsoportja nótákat énekelt, majd legvégül a Dunaág néptáncműhely táncos műsorát csodálhatta meg a teltházas színházterem közönsége.
Az est végén a résztvevők Kollár Katalinnal közösen énekelték el nemzeti imánkat.
Balogh Zoltán miniszter üzenete
Tisztelt Ünneplők, kedves Egybegyűltek!
Ezekben a napokban, a magyar kultúra gazdagságát ünnepeljük. Bár a magyar kultúra olyan gazdag, hogy abból egy-egy alkalommal legfeljebb ízelítőt kaphatunk.
A kapitalizmus megtanít minket arra, hogy milyen fontos az erős gazdaság, a pénzügyi egyensúly, a műszaki innováció. De mi azt mégsem felejtjük el, hogy az alapja mindennek a hit, a kultúra, a közösségi összetartozás. A magyar nemzetstratégia erre épít: a közös kultúrára, a hitre, a magyar közösség erejére, éljen bárhol a Kárpát-medencében. Ebből lesznek majd gazdasági eredmények, politikai sikerek, gyarapodó magyar családok.
Itt, Dunaszerdahelyen Önök sajátjukként ünneplik a magyar kultúrát, amelynek a megalkotásából, fenntartásából és ápolásából a többi magyarral együtt derekasan kivették és kiveszik a részüket. Tudjuk, hogy a magyar nyelvben csak a „lét-igének” van jövőidejű alakja. Mély értelmű és sokat igéről jelenség ez, hiszen a jelen idő a múlttal a háta mögött a természet rendje szerint magában hordozza a jövőt, amelynek eredménye az, hogy „lesz”. Ez van, ez volt és ez lesz.
Amit alkottunk, amit alkotunk, az lesz. Ezt ünneplik ma Önök Dunaszerdahelyen, amint ezt ünnepli ezekben a napokban minden magyar közösség, az anyaországban és az elcsatolt részeken, Nyugaton és még Nyugatabbra, Amerikában és Ausztráliában is. Amíg minden magyar közösség a világon mindenütt együtt örül annak, hogy ilyen nyelvet, ilyen kultúrát, ilyen gondolkodásmódot és ilyen tehetséget kapunk azért, hogy okosan és jól gazdálkodjunk velük, odaadóan ápoljuk és szeressük, addig nyugodtan használhatjuk a „lét-igét” jövő időben.
Budapest, 2016. január 22.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere