2012. november 7., 08:49

Társaságban jobb sportolni

OTTAWA. Kanadai kutatók azt a megfigyelést tették, hogy a kortársak nagy hatással lehetnek a gyerekek iskolaidő alatt végzett mozgásának mennyiségére, a megnövekedett mozgás hatására pedig mind az iskolai teljesítmény, mind a szív- és érrendszeri állapot javulásnak indul.
Az Új-Skócia Kutatási Alapítvány, valamint a kanadai szív és Stroke Alapítvány által támogatott kutatást a Maritime Szív Központ munkatársa dr. Camille Hancock Friesen és csapata végezte.

A csapat első lépésben összeállított egy Egészséges Szívű Gyerekek nevű étkezési programot, mely során a kortárs segítők kéthetente egyszer három játékot vezényeltek le a gyerekek között ebédidőben, miközben legalább egy felnőtt önkéntes is felügyelte az eseményeket.

Dr. Hancock-Friesen kifejtette, hogy a kortársak részéről érkező pozitív példa hatásosnak bizonyult, aminek az lehet az oka, hogy a gyerekeket a fizikai aktivitásra még nehéz olyan indokokkal rávenni, hogy ezáltal lefogynak, vagy hosszútávon javul az egészségük, ám a többiek jó példáját szívesen követik.

A program során, az ebéd végeztével a gyerekek különféle játékokat - például sorversenyt, fogócskát vagy labdajátékokat - játszottak.

A tanulmány során több mint 800 gyereket követtek nyomon tíz különböző iskolából, mely során lépésmérőt szereltek rájuk, és kiderült, hogy a programban résztvevők átlagosan napi 1000 lépéssel többet tettek meg, mint korábban. Emellett a résztvevők derékbőségét, magasságát, súlyát, valamint szív- és érrendszeri állapotát is figyelemmel kísérték. Kontrollcsoportként néhány iskolában bevezettek olyan tantárgyakat, mely során a szív anatómiájáról és fiziológiájáról, a helyes táplálkozásról, valamint a dohányzás ártalmairól tanultak a gyerekek, majd a kutatás végeztével összevetették a két csoportot.

A szakemberek azt tapasztalták, hogy a szív- és érrendszeri fittséggel valamint az egészséges szív feltételeivel kapcsolatban mindkét csoportban több ismeretre tettek szert a gyerekek, ám a programban részt vevő iskolák gyerekei fizikailag sokkal aktívabbakká váltak, aminek hosszú távon jóval több pozitív hozadéka van.

Hancock-Friesen abban bízik, a felmérés hatására a kanadai szülők és iskolai vezetők is belátják, milyen fontos a mozgás szerepe a gyerekek életében, ráadásul mindehhez még drága sporteszközökre sincs szükség: elég, ha a barátokkal számítógépezés helyett lemennek az udvarra vagy a kertbe.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.