Tárlat Révkomáromban: Barcsay mester és tanítványai
A Pro Arte Danubií - Duna Mente Művészetéért Polgári Társulás rendezésében, a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány, valamint Kónya Márta és Kónya Ferenc jogörökösök jóvoltából megvalósuló kiállítást Kopócs Tibor festőművész és Csütörtöki László lektor nyitotta meg.
Kopócs Tibor portálunknak elmondta: „Barcsay Jenőt az elmúlt évtizedekben végzett sok száz művész nagy része mesterének tekinti, holott ő nem osztályvezető tanár volt, hanem a művészeti anatómia és tárgyábrázolás tantárgy tanára. A Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány alapítói, akik egyúttal a Mester jogörökösei is, a tanítványok közül azt a hármat választották ki, akik – megítélésük szerint – nem csak művészetükben örökösei, továbbvivői e jeles piktúrának, de kölcsönös barátság is összekötötte őket“.
Csütörtöki László és Kopócs Tibor szerint érdemes időzni a szentendrei születésű, Munkácsy díjas Balogh László és földije, a Munkácsy és Kossuth díjas Deim Pál, valamint a budapesti születésű, ugyancsak Kossuth díjas Konok Tamás szitanyomatai előtt. Barcsay Jenő, Balogh László, Deim Pál és Konok Tamás alkotásai március 10-ig tekinthetők meg a hajdani katonatemplomban. A kiállítás anyaga pár fontos dokumentummal kiegészülve végigvonul a Kárpát-medence több magyarlakta vidékén is.
Barcsay Jenő (Katona, 1900. január 14. – Budapest, 1988. április 2.) Kossuth-díjas magyar festő, grafikus, művésztanár és tanár Rudnay Gyula és Vaszary János tanítványa volt. 1929-től fokozatosan alakult ki saját, senki másra nem jellemző stílusa: a konstruktivizmus egyfajta sajátos magyar változata. Műveiben egyaránt megjelennek a nonfiguratív formák és a figurális ábrázolás is. A festészet mellett kiemelkedő grafikai munkássága és mozaikjai is. Ugyancsak jelentős a művészetpedagógiai munkássága is. Az 1953-ban megjelent Művészeti anatómia című szakkönyve világhírűvé vált, számos nyelvre lefordították és tankönyvként használják.