Tárlat Füleken - Hidak Európa népei között
A kiállítás olyan embereket mutat be, akik több országhoz kötődnek. Egyesek idegenből jöttek, de Magyarországon tevékenykedtek, mások magyarnak születtek, de külhonban alkottak. Életük rámutat, Magyarország az európai kultúra szerves része immár ezer esztendeje. Néhányuk nemzetköziségét külön megerősíti, hogy egy országhatárokat átívelő veszedelem, a vörös vagy barna diktatúra idején álltak ki embertársaikért, az egyetemes igazságért. A bemutatottak között szerepelt például: Árpádházi Szent Erzsébet, Kapisztrán Szent János, Bél Mátyás, Salkaházi Sára, Kőrösi Csoma Sándor és még mások. Üzenetük élő, helytállásuk követnivaló.
A tárlatot Surján László, az Európai Parlament alelnöke, a Charta XXI Megbékélési Mozgalom alapítója nyitotta meg. A bemutató célja, hogy példaképeink üzenetét modern európai terminológiával tolmácsolva erősítse a különböző nemzetek közötti összetartozás érzését. Megismertetésük hozzájárul a közös regionális identitástudat elmélyüléséhez - vallja az Európai Parlament alelnöke.
A charta célja egy olyan civil mozgalom, amely kinyilvánítja a Közép-Európában élők egymásrautaltságát, és tudatosítja, hogy sokan szeretnének a térségben békét, összefogást, együttműködést. A chartát 2010 októberétől több mint háromezer támogató írta alá, főként Magyarországról, Szlovákiából, Romániából, Szerbiából, Ausztriából és Ukrajnából.
A szombati megnyitót követően Štefan Hríb, a Týždeò című szlovák hetilap főszerkesztője és Lovász Attila, a Szlovák Rádió és Televízió nemzetiségi szerkesztőségeinek igazgatója beszélgetett a szlovák-magyar együttélés aspektusairól. A szinkrontolmácsolt programot követően Astor Piazzolla argentin tangói hangzottak el Tótin Katalin zongora- és Mészáros Melinda harmonikaművész előadásában.
A rendezvény szervezője a Charta XXI Mozgalom, a Füleki Vármúzeum és a füleki Szülőföld Polgári Társulás. A kiállítás május 11-ig tekinthető meg.