2018. május 19., 08:36

Tabutémát feszeget a Limes Galériában megnyílt Bölcsők-kiállítás

A somorjai születésű, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen doktori tanulmányokat folytató Mayer Éva képzőművész és budapesti társszerző férje, Majoros Áron Zsolt szobrászművész Bölcsők című szuggesztív kiállítása nyílt meg május 18-án este a komáromi Limes Galériában. A különleges installációval rámutatnak az endometriózis és meddőség problémakörére, ami napjainkban ugyan minden ötödik párt érint, de még mindig tabutémának számít.

Bölcsők
Galéria
+10 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Mayer Éva alkotómunkája során évek óta foglalkozik az aktuális társadalmi és szociális problémákkal, melyek személyes életében megtapasztalt élményekkel, kérdésekkel kapcsolódnak össze. Olyan tabutémákat feszeget, mint a betegség, a társadalmi-kisebbségi konfliktusok, az előítéletek, a migráció, az elmúlás, a gyászfeldolgozás, illetve a hittel és vallással kapcsolatos kérdéskörök gondolatisága. Az egyén és társadalom viszonya, a közép-európai identitás mibenléte is foglalkoztatja.

„Somorján születtem, s bár közel tizenöt éve Budapesten élek, továbbra is fontosnak tartom azt, hogy felváltva mindkét helyszínen alkothassak. Nyolcadik éve szervezem a somorjai művésztelepet, s ha csak tehetem, idehaza is kiállítom a műveimet. E kreációt szobrászművész férjemmel együtt kimondottan a sajátos hangulatú Limes Galériába terveztük, amely megfelelő deszakralizált térként kínálkozott. Azért vele, mert az endometriózis egy intim téma, ami személyesen engem-minket is érint. A betegség sokszor meddőséghez vezethet, statisztikailag 50 százalékban, mely rémisztően magas szám“ – mondta el portálunknak Mayer Éva.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Kilenc megdöbbentő bölcső jelképezi a terhesség 9 hónapját

A harmincas éveiben járó hölgy tehát a meddőséget és az azzal járó traumatizált helyzetet dolgozta fel doktori mestermunkájában. Sajátos módon akarta felhívni a figyelmet az endometriózisban szenvedő nőkre és a betegségükkel járó problémáikra. Azokéra, akiknek nem csak a fájdalom keseríti meg az életét, hanem a krónikus betegség gyakran meg is fosztja őket az anyaság élményétől. A kiállításon látható 9 egyedi acélbölcső a terhesség 9 hónapját jelképezi. Minden második üres, ami az említett statisztikai adatra utal. A többiben pedig „töredeznek szét“ a sajátos módon megvilágított apróságok.

Mayer Éva portálunknak azt is elárulta: doktori munkáját az elméleti háttéranyagokkal és fotódokumentációval együtt majd az egyetemen kell megvédenie. „A téma kutatásánál a magyarországi működtetésű, több mint 1 500 hölgytaggal rendelkező Endometriózis Támogató Csoport zárt csoportjában végeztem felmérést. Az érintettek válaszai nagyban hozzájárultak a munka tartalmi megtöltéséhez, a valós adatok, élettörténetek és tapasztalatok megosztásával. Anonim kérdőív segítségével állítottam össze 12 vonatkozó kérdésemet, amelyek a kiállításon felállított jelzőtáblákon is olvashatók. Azokra nagyon bensőséges, szuggesztív válaszokat kaptam“ – magyarázta.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Hosszas hallgatás után immár felvállalja: e betegség nála is fennáll, ezért tagja e csoportnak. Nem tartja azonban meddőnek magát. „Ezt egy átmeneti állapotként élem meg, s hiszek abban, hogy megoldható a problémám“.

Az installáció a szlovákiai információhiányra is felhívja a figyelmet   

Az alkotó úgy tapasztalja, hogy Magyarországon a betegtájékoztatás kielégítő, a szakmai cikkek és az ehhez kapcsolódó csoportok száma folyamatosan bővül. „A szlovák helyzetről azonban mindez nem mondható el, szinte alig foglalkoznak a témával, szinte alig lelhető fel szlovák szakirodalom, és nincs ehhez kapcsolódó közösségi fórum sem. Az installációnk ezért is Szlovákiában kerül elsőként bemutatásra, ezzel is felhívjuk a figyelmet a vonatkozó információk hiányára, valamint az érintett nőket lelkileg nagyon megterhelő előítéletek létére“.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Saját bevallása szerint arra törekszik, hogy alkotásaival nyitottságra, elgondolkodásra, együttműködésre, toleranciára serkentse a közönséget – nem csupán tematikai, hanem egyéni műfaji/technikai megoldások révén is, figyelve a befogadó közösség reakcióit. Azt tapasztalja, hogy kiállításai hatására a befogadók is képesek nyíltabban, közlékenyebben kommunikálni a traumatizált témákról. „Egy egri egyetemen tanítok, s mivel ott is van egy használaton kívüli templom, abban is szeretném kiállítani a Bölcsőket. A családok évében több magyarországi és igény esetén felvidéki helyszínen is látható lesz e mindenütt némileg módosuló anyag“.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A komáromi kiállítás, amelyet dr. Boros Lili művészettörténész nyitott meg, kurátora pedig Farkas Veronika művészettörténész, június 10-ig tekinthető meg. Az installációhoz Bandor Éva színművész kölcsönözte a hangját, a témához méltó hangulatot pedig Bakos Bettina (ének) és Mayer József (nagybőgő) produkciója teremtette meg. Záróakkordként sajátos tárlatvezetésre és a témával kapcsolatos kötetlen beszélgetésre is sor került. 

 

Bölcsők
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.