Tabutémát feszeget a Limes Galériában megnyílt Bölcsők-kiállítás
A somorjai születésű, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen doktori tanulmányokat folytató Mayer Éva képzőművész és budapesti társszerző férje, Majoros Áron Zsolt szobrászművész Bölcsők című szuggesztív kiállítása nyílt meg május 18-án este a komáromi Limes Galériában. A különleges installációval rámutatnak az endometriózis és meddőség problémakörére, ami napjainkban ugyan minden ötödik párt érint, de még mindig tabutémának számít.
Mayer Éva alkotómunkája során évek óta foglalkozik az aktuális társadalmi és szociális problémákkal, melyek személyes életében megtapasztalt élményekkel, kérdésekkel kapcsolódnak össze. Olyan tabutémákat feszeget, mint a betegség, a társadalmi-kisebbségi konfliktusok, az előítéletek, a migráció, az elmúlás, a gyászfeldolgozás, illetve a hittel és vallással kapcsolatos kérdéskörök gondolatisága. Az egyén és társadalom viszonya, a közép-európai identitás mibenléte is foglalkoztatja.
„Somorján születtem, s bár közel tizenöt éve Budapesten élek, továbbra is fontosnak tartom azt, hogy felváltva mindkét helyszínen alkothassak. Nyolcadik éve szervezem a somorjai művésztelepet, s ha csak tehetem, idehaza is kiállítom a műveimet. E kreációt szobrászművész férjemmel együtt kimondottan a sajátos hangulatú Limes Galériába terveztük, amely megfelelő deszakralizált térként kínálkozott. Azért vele, mert az endometriózis egy intim téma, ami személyesen engem-minket is érint. A betegség sokszor meddőséghez vezethet, statisztikailag 50 százalékban, mely rémisztően magas szám“ – mondta el portálunknak Mayer Éva.
A harmincas éveiben járó hölgy tehát a meddőséget és az azzal járó traumatizált helyzetet dolgozta fel doktori mestermunkájában. Sajátos módon akarta felhívni a figyelmet az endometriózisban szenvedő nőkre és a betegségükkel járó problémáikra. Azokéra, akiknek nem csak a fájdalom keseríti meg az életét, hanem a krónikus betegség gyakran meg is fosztja őket az anyaság élményétől. A kiállításon látható 9 egyedi acélbölcső a terhesség 9 hónapját jelképezi. Minden második üres, ami az említett statisztikai adatra utal. A többiben pedig „töredeznek szét“ a sajátos módon megvilágított apróságok.
Mayer Éva portálunknak azt is elárulta: doktori munkáját az elméleti háttéranyagokkal és fotódokumentációval együtt majd az egyetemen kell megvédenie. „A téma kutatásánál a magyarországi működtetésű, több mint 1 500 hölgytaggal rendelkező Endometriózis Támogató Csoport zárt csoportjában végeztem felmérést. Az érintettek válaszai nagyban hozzájárultak a munka tartalmi megtöltéséhez, a valós adatok, élettörténetek és tapasztalatok megosztásával. Anonim kérdőív segítségével állítottam össze 12 vonatkozó kérdésemet, amelyek a kiállításon felállított jelzőtáblákon is olvashatók. Azokra nagyon bensőséges, szuggesztív válaszokat kaptam“ – magyarázta.
Hosszas hallgatás után immár felvállalja: e betegség nála is fennáll, ezért tagja e csoportnak. Nem tartja azonban meddőnek magát. „Ezt egy átmeneti állapotként élem meg, s hiszek abban, hogy megoldható a problémám“.
Az alkotó úgy tapasztalja, hogy Magyarországon a betegtájékoztatás kielégítő, a szakmai cikkek és az ehhez kapcsolódó csoportok száma folyamatosan bővül. „A szlovák helyzetről azonban mindez nem mondható el, szinte alig foglalkoznak a témával, szinte alig lelhető fel szlovák szakirodalom, és nincs ehhez kapcsolódó közösségi fórum sem. Az installációnk ezért is Szlovákiában kerül elsőként bemutatásra, ezzel is felhívjuk a figyelmet a vonatkozó információk hiányára, valamint az érintett nőket lelkileg nagyon megterhelő előítéletek létére“.
Saját bevallása szerint arra törekszik, hogy alkotásaival nyitottságra, elgondolkodásra, együttműködésre, toleranciára serkentse a közönséget – nem csupán tematikai, hanem egyéni műfaji/technikai megoldások révén is, figyelve a befogadó közösség reakcióit. Azt tapasztalja, hogy kiállításai hatására a befogadók is képesek nyíltabban, közlékenyebben kommunikálni a traumatizált témákról. „Egy egri egyetemen tanítok, s mivel ott is van egy használaton kívüli templom, abban is szeretném kiállítani a Bölcsőket. A családok évében több magyarországi és igény esetén felvidéki helyszínen is látható lesz e mindenütt némileg módosuló anyag“.
A komáromi kiállítás, amelyet dr. Boros Lili művészettörténész nyitott meg, kurátora pedig Farkas Veronika művészettörténész, június 10-ig tekinthető meg. Az installációhoz Bandor Éva színművész kölcsönözte a hangját, a témához méltó hangulatot pedig Bakos Bettina (ének) és Mayer József (nagybőgő) produkciója teremtette meg. Záróakkordként sajátos tárlatvezetésre és a témával kapcsolatos kötetlen beszélgetésre is sor került.