Szilárd Danuta színpompás festményei és egyedi ruhái a komáromi Csemadok Galériában - KÉPEKKEL
A gdański származású, közel négy évtizede Komáromban élő Szilárd Danuta autodidakta képzőművész egyaránt szívesen fest vászonra, üvegre, selyemre. A különböző tematikájú és más-más technikával készült képein kívül december 20-án az egyedi festett ruhakollekcióját is kiállította a komáromi Csemadok Galériában, ahol mindez január 12-ig látható. A tárlatnyitó ünnepséget adventi örömzenélés, szeretetvendégség és karácsonyfa előtti fotózkodás is színesítette.
Stubendek László, a Csemadok Komáromi Alapszervezetének elnöke köszöntötte az alkotót és a Kossuth téri Csemadok-székház galériájában összegyűlt érdeklődőket.
„A 38 éves Komáromban élő, s ekképp lengyelül, magyarul és szlovákul is értő Szilárd Danuta a mutatós, színes festményeivel, ruhakölteményeivel a téli hidegben is melegséget csempészett a szívünkbe-lelkünkbe” – fogalmazott. Majd átadta a szót az ügyes kezű piktornak, aki elmondta: bár ő már gyermekkorában is szívesen és szépen rajzolt, ám közgazdásznak tanult, majd két leánygyermeket is szült.
A vállalkozása működtetése és egyéb fontos teendői miatt Danuta esetében a képzőművészet sokáig háttérbe szorult, és rendszeresen csak tizenöt éve hódol a festészetnek. Pozsonyi és érsekújvári tanfolyamokon csiszolta a tehetségét, ismerkedett az újabb és újabb technikákkal. Azt is elárulta: legkedvesebb mesterének az újvári Natália Blaškovičovát tartja.
Először a festményei születtek meg, két éve pedig már festett len- és selyemruhákat, sálakat is készít. Ezek és azok is eladók! Komáromban korábban a Szinnyei József Könyvtárban és egy Európa-udvarban működő vendéglőben rendezték meg a festménykiállítását, ám a festett ruháit most először tárta a nyilvánosság elé.
Danuta az amiatt érzett örömét sem rejtette véka alá, hogy az adventi tárlatnyitóját a Komáromi Művészeti Alapiskola és a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskola tehetséges pedagógusainak, valamint diákjainak a zenés-dalos műsora színesítette.
Az előbbi intézményből közreműködött Keszegh Vivien (ének), akit gitáron Vörös Zoltán Bence kísért, az utóbbit pedig egy kis gitáros, Hudák Leonard (Emmer Péter gitár-virtuóz tanítványa) és Molnár Angelika énektanár képviselte, akit Kalmár Zsuzsanna zongoratanár kísért, továbbá Kaszbek Krisztína zongorajátékát is élvezhettük.
Az adventi örömzenélés a tárlatanyag közös megtekintése és a terem végi „terülj, terülj, asztalkámon” levő finomságok elfogyasztása közben is folytatódott.
A több éves bécsi tartózkodása után hazatért és jelenleg anyasági szabadságát töltő Balogh Réka fotográfus pedig az eseményre magával hozott karácsonyfánál szívesen fotózta le a családok apraját és nagyját. A két kisgyermekes anyuka a Ma7-nek elárulta: a jövőben saját fotóstúdió megnyitását tervezi. Addig pedig remélhetőleg találkozunk majd vele a keddi tárlatnyitóhoz hasonló, nagyszerű hangulatú, helyi rendezvényeken.