2018. július 29., 15:33

Szentendrei randevú

Yoko Ono idén február 18-án töltötte be 85. életévét. Akkor került a figyelem középpontjába, amikor feleségül vette őt John Lennon, de a művésznőről magáról általában keveset tudunk.

kivansagfa.jpg
Fotó: Zsebik Ildikó

Talán csak annyit, hogy egy japán bankár gyermekeként született 1933-ban, az 50 -es években New Yorkot választotta lakhelyéül, ahol szinte minden művészeti ágban kipróbálta magát. Végül a performatív konceptuális művészetben találta meg a hangját. Hogy közelebb hozzam a fogalmat az olvasóhoz, olyan gondolati művészetről van szó, amely megjelenít, eljátszik valamit. Pl.  Ono egyik művében a falra rögzített lécekkel létrát imitál, amelynek elképzelt tetején  négy kulcs látható, ezzel ösztönözve  aktivitásra a nézőt. Yoko Ono sok képére jellemző az, hogy cselekvésre buzdít, vagy épp  elgondolkodtat.

Szentendrére, a  Kmetty Múzeumba  a 80-as, 90-es évek terméséből küldött ízelítőt a művész. A tárlat része a múzeum előtt álló, a látogatók kívánságcéduláitól napról napra változó Kivánságfa is. Az üzenethagyók talán nem is tudatosítják, hogy egy olyan projekt részesei, amelynek közössége a föld minden részén felelhető.

Akiknek e néhány mondat is elég ahhoz, hogy  felkeltsem a kíváncsiságukat, azoknak ajánlom Szentendrén, az Art Capitalon annak a  különös tárlatnak a  megtekintését, amelyen  szeptember 2-áig Yoko Ono művei is szerepelnek.

Apropó, tudja-e, hogy Lennon halála után Havadtőy Sámuel személyében magyar származású élettársa volt Yoko-nak? Bevallom, én is csak néhány hete hallottam Szentendrén. Azóta viszont rábukkantam egy frissen készült beszélgetésre a férfiúval, tehát az állítás igaz.

Havadtőy festő, belsőépítész és lakberendező, aki Lennon halála után 20 éven át volt Ono élettársa, és nevelte közös gyermeküket Seant, akivel a mai napig jó kapcsolatot ápol.

A férfi többek között elmondta, hogy  amikor összekerültek, be kellett fejeznie lakberendezői karrierjét, mert Yoko Ono problémáival kellett foglalkoznia. A nő soha sem fogadta el őt egyenlő partnernek,  20 év alatt jó ha 20 darab olyan fotó született, amelyen együtt látszanak. A férfi, miután Yoko búcsút intett neki, sértve érezte magát, mert túl sok áldozatot hozott társáért, teljességgel alávetette magát a másik fél érdekeinek,

Havadtőy Sámuel manapság élete túlnyomó részét Olaszországban tölti, bár Magyarországon is van lakása, sőt 17 éven át Budapesten galériát is működtetett. Ebben a hónapban  három kiállítása is megnyílt, a legnagyobb Budapesten a Ludwig Múzeumban. A tizenhárom termen átívelő tárlat a művész New York-i éveit veszi górcső alá.

A szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrumban legújabb festményei és szobrai láthatóak, míg a Falk Miksa utcai Kálmán Makláry Fine Arts galériában Havadtőy legújabb szitanyomatait nézheti meg az érdeklődő.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.