Szakmai képzés a felvidéki magyar televíziósok és újságírók számára
A program célja elsősorban a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetségébe tömörülő szakemberek képzése volt, hogy az általuk készített tudósítások a közmédia műsoraiba beépülve még színvonalasabban és tartalmasabban jelenjenek meg. Barlay Tamás, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vallási, kisebbségi és határon-túli szerkesztőségének főszerkesztője úgy véli, ennek érdekében rendkívül lényeges az erős szakmai háttér bebiztosítása.
„Ilyenkor próbáljuk meg ezt a szakmai közeget idecsempészni, idehozni. Hozunk magunkkal operatőrt, vágót, rendezőt, szerkesztőt, még egy szerkesztőt. Fontosak a kurzusnak a felépített paneljei is, de talán legalább ilyen fontosak a kötetlen esti beszélgetések, a sztorizások, a történetek mesélése is, hiszen ezekben is vannak olyan tapasztalatok, olyan élmények, amelyeket talán fel tudnak az itteni kollégáink is használni” – mondta Barlay Tamás.
Bartók Csaba, a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetségének alelnöke, a Kós Károly Kollégium felvidéki tagja szerint a csapatszellem erősítése és a közösségépítés is lényeges. „Szerintem ez egy olyan közösségépítő találkozó, egy olyan lehetőség, amikor végre a szerkesztő nem csak e-mailben vagy telefonon ismeri meg az adott kollégát. Elsősorban a szerkesztőről beszélek. Itt testközelben is megismerkednek, és egy sokkal élőbb kapcsolat alakul ki, ami szerintem mind a két fél számára gyümölcsöző. Ezért jók ezek a találkozók” – fejtette ki.
A napi több órás elméleti és gyakorlati foglalkozások remek alkalmat adtak a szerkesztők, riporterek, operatőrök és vágók, illetve az írott sajtó képviselői számára, hogy erősítsék felkészültségüket. A résztvevők élvezték a szakemberek által irányított munkát, még akkor is, amikor az általuk készített tudósítások kerültek górcső alá.
A Kós Károly Kollégium minden külhoni területen évente egy ilyen jellegű képzést szervez, ugyanakkor tervei között szerepel, hogy regionális szinten, kisebb létszámban több alkalommal is találkozhatnak a kollégák. Egyébként az MTVA által kiépített tudósítói hálózatnak a Kárpát-medencében ma már 69 pontja van, amelyek éves szinten átlagosan 14 ezer anyagot készítenek a magyarországi közmédia számára. Erdélyben és Délvidéken már működik, Dunaszerdahelyen alig pár napja indult el, Kárpátalján pedig most épül a komplex élő közvetítésekre is alkalmas stúdió.