Szabó Ottó jubileumi kiállítása - A szabadság szellemében
Jól áll Szabó Ottónak az 50 év. Leginkább azért, mert szelleme és gondolkodása konokul a szabadságról szól. "Szabad ember vagyok. Ahogy keresem az utam, keresem az igazságom, úgy változhat az értékrendem is. Ez jellemezi a képeimet is. Az örök útkeresés, a lényeghez való leegyszerűsödés, így lehetne jellemezni az alkotásokat" - vallja a festőművész.
A festővászonba oltott gondolat ciklusokat teremtett. Alig száradt meg a festék az első terem képein, amely a Kígyó éneke címet kapta. "Az alkotás úgy zajlik, hogy egyszerre festek egy 20-30 képből álló ciklust. A képek nem akkor születnek, amikor a festésbe belekezdek, mert azt rengeteg, vázlat, tépelődést s gondolat előzi meg".
Vágtató lovak, vágtató gondolatok, kilőtt nyílvessző - megannyi új kép. Ének a magyarokhoz címet kapta találóan a következő kiállító terem. "Arcokat látunk, emberi alakokat, arcokat kidolgozva, vagy félig kidolgozva. Ez azt jelenti, hogy amikor beszélgetünk egymással, akkor a szemünk nyugtalanul futkos a másik ember arcán. Valakinek a szemén akad meg, s úgy tud vele beszélgetni, hogy szemtől szembe néz."
Az Énekek éneke és az Eszmélet ciklus képei láthatók a következő termekben, mintegy megpihenve az egyistenhitben. Szabó Ottó szakrális területen a legtöbbet foglalkoztatott művész. Az Úristen udvari festője – találóan így nevezte a kiállítás megnyitón Kovács Ágnes, a tárlat kurátora, aki nem mellesleg az életben is társa a művésznek. "Megtaláltuk egymást. Ami a legfontosabb a kapcsolatunkban, hogy kölcsönösen tiszteljük egymást. Ez nagyon fontos. Soha nem próbálunk meg egymás fölé kerekedni. Sem teljesítményekben, sem sikerekben. Tiszteljük a másik tevékenységét és erőnkhöz mérten támogatjuk".
A rozsnyói kiállításra nemcsak barátok és művésztársak jöttek el. A szeretetközösséget biztosító szilárd családi háttér is jelen volt. A művész testvére, Szabó Pál, kutató-fizikus, azt vallja, a tehetséget fel kell fedezni. Ezért fontos a család. Úgy érzi, ez náluk sikerült, a szüleik jól irányították őket. "Ottó képei beszélő képek. Itt nemcsak a vizuális élmény fontos, hanem a tartalom is. Minden egyes kép poézis, vers, gondolat. Sok élettapasztalatot adnak a képek, talán az elmúlt 50 évet szeretné elmagyarázni".
Szabó Ottó Szepsi mellett, Bódvavendégiben él és alkot. Amíg gyökerei ezer szállal a szülőföldhöz, addig közösségi és pedagógusi munkája Kassához köti. A 20 éves Rovás vezetője, amely a Löffler villában számtalan programjával gazdagítja a város és környéke magyarságának életét. A Bányászati Múzeum is rendszeresen vendégeskedik Kassán a Löffler házban. Így nem véletlen, hogy az idei kiállítási évad nyitánya a művész jubileumi kiállítása lett. Szabó Ottó képei április végéig láthatók a Bányászati Múzeum Képzőművészeti Galériájában.