Szabados László: A szülőföld ereje viszi előre a kultúrát
Szabados László 1971-ben került fiatal tanítóként Alsószelibe a szomszédos Felsőszeliből. Két év múlva a helyi magyar tannyelvű iskola igazgatásával bízták meg, s egészen 2002-ig állt az intézmény élén. A gyerekeket nemcsak tanította, hanem nevelte is: emberségre, magyarságra, az anyanyelv és a kultúra szeretetére.
A volt igazgató portálunknak elmondta: amikor a magyar tannyelvű iskolában kezdett tanítani, tudatosította, hogy a közösség jövője és a Csemadok szervesen összetartozik. „Abban az időben a Csemadoknak a falusi, a népi, nemzetiségi kultúra szervezésében szinte monopóliuma volt. Örömömre ez megváltozott, de az iskolának akkor nem volt jövője Csemadok nélkül, a szervezet pedig nem élhetett meg az iskolák nélkül” – hangsúlyozta.
A nyugalmazott pedagógus a falu kulturális életéből és a Csemadok munkájából is kivette részét az elmúlt négy évtizedben, s nyugdíjas éveiben is ezt teszi. A helyi rendezvényekről fényképes beszámolót készít, weblapot szerkeszt, s az Alsószeli Magyar Dalkör vezetőjeként a csoport legújabb nótaestjére készül.
Szabados László a háborúban elveszítette édesapját, majd gyermekként átélte a kitelepítések borzalmait, de a röghöz, szülőföldjéhez való ragaszkodás visszahozta őt Mátyusföldre. Eltökélte, hogy itt akar boldogulni, itt szeretné megőrizni azt a magyar közösséget, amelyhez gyökerei kötik.
A mátyusföldi emberek mindig is ragaszkodtak szülőföldjükhöz, büszkék voltak rá. Ha ez a szeretet megmarad a mai gyerekekben, megpróbálják majd továbbadni az anyanyelvet, a dalokat, nótákat, táncokat, a hagyományokat – magyarázta Szabados László. „Szerintem a szülőföld ereje viszi előre a kultúrát” – hangzik a krédója.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ