Stein Anna Pozsonyban
Először állít ki nagyszülei városában, Pozsonyban a budapesti születésű, Franciaországban élő képzőművész, Stein Anna. A tárlat megtekinthető a Csemadok pozsonyi székházának Rákosi Ernő termében október 15-ig minden hét három napján, csütörtökön, pénteken és szombaton délután háromtól ötig.
Húszévesen, 1956. novemberében hagyta el Magyarországot Stein Anna, a Magyar Képzőművészeti Főiskola hallgatója, s pár hetes ausztriai kitérővel került Franciaországba. Egy volt tanára javaslatára telepedett le Párizsban, ahol az École des Beaux-Arts-on folytatta tanulmányait.
Figyelme egész fiatalon fordult a képzőművészet felé, örömöt, megnyugvást a Szépművészeti Múzeum gyakori látogatása jelentett számára. Az ötvenes évek magyar valósága megpróbáltatásokkal teli időszak volt a nagypolgári Stein család számára, amelyből a tizenéves Annának a művészet jelentette menekülést.
Kérdésemre, hogy önmeghatározásában a szülő- és a választott haza hogyan jelenik meg, Stein Anna elmondta, két gyökerű, de több kultúrájú embernek tartja magát, mert élete, munkája, utazásai során nagyon sok kultúrával találkozott, amelyeket szívesen befogadott. Kifejezetten szereti a kultúrák találkozását, benne ez soha nem félelmet vagy agressziót, hanem kíváncsiságot váltott ki.
Párizstól Indiáig, Strasbourgtól Pozsonyig, a világ számos helyén mutatta be lírai absztrakt, majd a barokkra jellemző szín- és formavilággal készült alkotásait. Stein Anna nagyszülei Pozsonyban éltek, s egy szerencsés véletlen folytán a művésznő számára ugyancsak fontos városban is megtekinthető néhány alkotása. 2017 nyarán találkozott Franciaországban a szlovákiai magyar Szabó Ágnessel. „Fölfedeztük, hogy mindketten magyarok vagyunk, s azóta együtt dolgozunk. Ő vezetett a Csemadokba is, így valósult meg ez a pozsonyi kiállítás” – mondta.
Olaj, bronz, üveg vagy kerámia – mindegy milyen anyag, bele tudja dolgozni a gondolatait. „Szeretek anyagokat összepárosítani, köveket bronzzal, a nejlonharisnya a képbe beépítve nagyon érdekes felületeket ad ki”– árulta el egy-egy plasztikus alkotás titkát.
„Budapest városának felajánlottam egy kerámia freskót, ez egy holokauszt emlékmű, Égbekiáltó a címe”. Az alkotás a Margit-híd pesti hídfőjénél található, amely a nyilasok által a Dunába lőtt áldozatoknak állít emléket.
Ismert köztéri alkotása a Párizs 17. kerületében látható monumentális faliképe.