Sokszínű tehetség - Yves Klein születésnapjára
Yves Klein 1928 április 28-án született Nizzában, és 1962 június 6-án hunyt el Párizsban 34 éves korában. Rövid élete ellenére több mint 1000 alkotást készített, és ezek munkásságát két korszakra oszthatjuk.
Monokróm korszaka egyedülálló, mondhatni az irányzat megteremtője, amivel kiérdemelte helyét az egyetemes művészettörténet lapjain. Másik korszaka a négy őselemhez kapcsolódik, ám ezt már nem tudta megvalósítani, hiszen a tűzről több, a vízről csupán egy-két képe készült. A földről – érdekességként – csak egy munkafolyamatot ábrázoló fénykép maradt fenn, a levegőről készült alkotásig pedig már nem jutott el.
Yves Klein igyekezett megfosztani autonómiájától a művészetet, alá szerette volna rendelni bizonyos társadalmi, filozófiai céloknak, ezzel szembe menve az avantgard elveivel, ami az évszázad első felét jellemeze. A művészet szerinte inkább filozófiai rendszert alkot. Nagy hatással volt rá az űrkutatás fejlődése, a „kozmosz feltárulása”.
Saját bevallása szerint 1947-ben kezdett érdeklődni a monokróm víziók iránt. Ekkor készülnek el első kísérleti képei, amiknek a célja az volt, hogy lássa ezen víziók megjelenését a valóságban. Ezekkel kapcsolatban nyilatkozott úgy, hogy az „abszolút szabadságot” tapasztalta meg alkotás közben.
Az akkor 29 éves Klein 1957-ben készítette el az első képét az „epoque bleue” színárnyalatú festékkel, ami számára a nizzai eget idézte fel. A következő bő 3 évét ez a szín határozta meg. Ma ezt az árnyalatot az ő tiszteletére Klein kéknek nevezzük. Az igazi áttörés az 1960-as években jött, miután március 9-én megvalósult az első nyilvános „Anthropomentry”című kiállítása, vagy inkább performansza Párizsban. 1957-ben a Galerie Colette Allendy-ben mutatta be húsz monokróm képét, és ekkor döntötte el, hogy továbbiakban csak ebben formában tudja elképzelni az alkotást.
Yves Klein sokszínű tehetségét semmi sem mutatja meg jobban, mint a Selected Writtings (1974) kötete, melyben a képein, a rajzain és naplóbejegyzéseken felül helyet kaptak versei és néhány kottája is. Kottái közül az egyik legérdekesebb a „Symphonie Monoton-Silence”, azaz Monoton-csend/némaság szimfónia, melynek az a különlegessége, hogy több helyen megjegyzésekkel látta el Klein, és datálása szerint 1947-1961 között született.
Ezek alapján feltételezhetjük, hogy ez a darab 19 éves kor óta haláláig folyamatosan jelen volt munkásságában, csiszolgatta, újra és újra elővette. Jegyzeteiben úgy beszél a „monoton szimfóniáról”, hogy ebben benne van minden, ami az életben lenni szeretne. A darab keletkezését Klein már 1947-1948-ra datálja. A szimfónia tizennégy perces darab, ami egy folyamatos, hosszan dongó hangból áll, aminek nincs sem kezdete, sem vége.
Sajnálatos módon eddig még nem jelent meg kötet az összegyűjtött verseivel, de a Selected Writtings kötetben helyet kapott néhány írása. Ezekben jellemzően a művészeti filozófiáját fogalmazta meg. Ilyen verse például a következő:
A nap kék
Yves Klein nem köthető semmilyen képzőművészeti stílushoz. Feltámasztotta a dadaista rendezvények polgárpukkasztó, vagy legalább meghökkentő hagyományait. Úgynevezett „rituális összejöveteleket” szervezett. Ilyenek voltak például a már említett „Anthropomentry” rendezvények is. A zenészek a Monoton szimfóniát játszotta, miközben Klein meztelen modelleket utasítgatott, hogy a tetőtől talpig összefestékezett testükkel hogyan mozogjanak, érjenek a vászonhoz, természetesen mindezt közönség előtt.
Vele kezdődnek azok a művészeti törekvések, amelyek nem a kész alkotást tekintik a művészet céljának, hanem a mű elkészítésének a folyamatát. Ez lehetőséget ad arra, hogy a néző is társszerzőként részese lehessen az alkotás folyamatában, így Klein tekinthető a mai happening műfaj előfutárának is.
A halálát megelőző hét évben mintegy 1000 alkotást, művészeti objektumot készített. Az elemekkel való munka során próbálta kizárni a művész jelenlétét az alkotásból. A víz elemet úgy próbálja megfogni, hogy egy autó tetejére erősített egy vásznat, és esőben elvezetett Párizsból Nizzába, majd onnan vissza. A tűz esetén lángszóróval „festett”. Az „Anthropomentry” kiállításainál az emberi test mozgása és egyesülése a kék színnel a kozmoszt idézte meg. Sajnos korai halála megakadályozta abban, hogy befejezze ezt a korszakát.
Ezek alapján egyértelmű, hogy Yves Klein újító volt, és katalizátorként máig nagy hatással van a művészeti életre és a stílusokra. Új műfajok előfutára volt, vele indult a happening és a body art stílusok, foglalkozott zeneszerzéssel, költészettel és filozófiával is