Sokszínű csoportos tárlat Komáromban
Az inkább szabadtéri programoknak kedvező nyárias időjárás ellenére is sokan voltak kíváncsiak a párkányi székhelyű Gerstner István Duna menti Művészek Egyesületének 27. Komáromi Napok keretében, április 28-án a városi Csemadok-székházban megnyílt csoportos kiállítására.
Stubendek László polgármester és városi Csemadok-elnök üdvözlő szavai után az atyai örökséget tovább őrző PhDr. Gerstner Ákos nyitotta meg a műfaji szempontból is sokszínű csoportos tárlatot. Egyebek mellett elmondta: az általa irányított Pro Culture Parkan civil egyesület 2015-ben azzal a céllal jött létre, hogy mozgalmasabbá tegye a párkányi régió kulturális, művészeti és társadalmi életét.
Elmondta: az egyesület a Gerstner István Duna menti Művészek Egyesületét kiállítások és alkotótáborok szervezésével is támogatja. Például tavaly augusztusban jeles festőművész édesapja emlékére hívták életre az I. Duna Menti Alkotótábort. A komáromi tárlatnyitón szemrevételezhető volt a csoportosulás Artforum Parkan 2018 című kulturális és társadalmi kiadványa is.
A kiállításon a magát „a táj szerelmesének valló“ Gerstner István (1939, Esztergom - 2016, Párkány) és első mestere, Bánsághi Vince festőművész (1881, romániai Resicabánya – 1960, Helemba) munkáin kívül a tavalyi táborban résztvevő helyi, Párkány környékén és Komáromban, illetve Budapesten élő alkotók: Kopócs Tibor (Komárom), A. Bak Péter (Lábatlan), Bánsághi Tibor és párja, Schwarz Máriam alias AKIRAM (Budapest), Bukai Melinda (Komárom), Bugyács Sándor (Párkány), Csémy Olivér (Komárom), Gergely Mária Terézia (Udvard), Gróf Lajos (Párkány), Németh László (Párkány) és Prohászkáné Jablonszky Éva (Esztergom) válogatott művei tekinthetők meg.
Művészetüket és kiállított alkotásaikat dr. Gaál Ida, a Duna Menti Múzeum művészettörténésze méltatta. Kiemelte a kiállított anyag műfaji-technikai sokszínűségét is, hiszen a tárlaton jól megférnek egymás mellett a tájképek, portrék, figurális kompozíciók, zsánerképek, grafikák, fafaragványok, absztrakt diptichonok, fotók és golyóstollal készült rajzok.
Elsősorban a hazai kortárs képzőművészet iránt érdeklődőknek érdemes betérniük a Kossuth téri Csemadok-székházba, ahol május 20-ig látható az ismertetett, nívós összeállítás.