Salvador Dalí – Utazás egy lángelme képzeletében: zökkenjenek ki a valóságból! – KÉPEKKEL
Június végéig látogatható Budapest belvárosában, a Király utca 26. szám alatti Komplex föld alatti kiállítóterében a Salvador Dalí – Utazás egy lángelme képzeletében címmel március 24-én nyílt kiállítás. A lenyűgöző látványt szédítő ún. Virtual Reality látványshow zárja le, vagyis nyolc percig „barangolhatunk“ a szürrealizmus katalán-spanyol nagymesterének álomszerű világában.
Az alternatív tárlathelyszínen megtudtuk: szándékosan nem múzeumi közegben, hanem egy jóval egyszerűbb térben, a belváros bulinegyedében rendezték meg ezt a kiállítást. Remélve, hogy a nívós képzőművészethez eddig nem szokott látogatókat is bevonzza Salvador Dalí színes, különc személyisége és az időnként nehezen elviselhető való világtól jócskán különböző, szürrealista csodabirodalma.
Nos, a tárlatanyag javarészét nem Salvador Dalí sajátkezűleg készített művei képezik, hanem azok sorszámozott másolatai, amelyeket azonban hitelesített a saját aláírásával. Amellett helyenként azt is feltüntették, hogy melyik alkotásból összesen hány darab készült, s a kiállításon hányadik példány kapott helyet. A limitált szériák kereskedelmi forgalomba is kerültek, s azokból néhány akár a helyszínen is megvásárolható. De csak vastag pénztárca birtokában, hiszen egy-egy méretes szobor kis bronzváltozata is több millió forintba kerül. Sebaj, a zseniről szóló könyvek, valamint a műveit vagy azok részleteit ábrázoló használati és emléktárgyak már pár ezer forintért megvehetők a helyi ajándékboltban!
Arról is értesültünk, hogy a kiállított alkotások Cseh- és Olaszországból, valamint Svájcból érkeztek a magyar fővárosba, korábban pedig a prágai Enigma Exhibition Space látogatóit kápráztatták el. A szobrok a Párizsban élő olasz műgyűjtő, Beniamino Levi tulajdonát képezik, akinek e hozzávetőleg 150 darabos gyűjteménye közel 13 millió eurót ér.
Levi állítólag személyesen ismerte Dalít, akit arra sarkallt, hogy a festményei ikonikus motívumait háromdimenziós formába öntse, amit a Mester a II. világháború után meg is tett. Az általa alkalmazott klasszikus, viaszégetési technikának köszönhetően a műveit később bronz, ezüst, arany, ércek, kristályok és üvegpaszta felhasználásával tudták sokszorosítani. A Komplexben az ezen eljárással készült szoborgyűjtemény tekinthető meg, amit Dalí-litográfiák, - grafikák, - metszetek és - ékszerek egészítenek ki. A tárlat kurátora pedig maga Levi lánya volt.
A sejtelmesen megvilágított alagsori kiállítótérben fekete falak és leplek választják el egymástól az egyes témaköröknek, illetve fényjátékoknak, háromdimenziós és vetített installációknak is helyet adó tereket. Szinte megbabonzáva álldogálhatunk a főnixként elégő, majd újjászülető pillangók és Dalí figyelő szempárja előtt, miközben bármit bárhol le szabad fényképezni – ez is nagy előnyt jelent a másutt megszokott múzeumi tilalommal szemben. A róla készült képsorozat is mustrálgatható, akárcsak a fotókrói ismert, ikonikus, ajak formájú ülőgarnitúrája.
A felkavaró 3D mozis élményre vágyók számára kihagyhatatlan a kiállítást lezáró, 8 perces Virtual Reality (VR) videó. Miközben az egyedi kihívást vállaló látogatókat az „életre kelő“ Dalí vezeti végig álomszerű birodalmán, az ikonikus mondatai is elhangzanak.
Szó szerint beleszédülünk a hihetetlen utazásba, mely során a lakásából a tenger mélyére, majd a sivatagba, azután a felhők fölé röppenünk, s találkozhatunk az égő zsiráfjaival, elképesztő elefántjaival, méretes csigáival és a szárnyaló fantáziája további teremtményeivel. Aki akar, többször is visszatérhet a lángelme szülte, feledhetetlen világba, s mindez nem jelent számára többletköltséget. Diákcsoportoknak év végi kirtuccanásként is ajánlom ezt az élvezetes, tudásgyarapító „Dalí-bulit“!
„Salvador Dalí (1904-1989) zsenialitását talán senkinek nem kell bemutatni. Ő a 20. század egyik legnagyobb hatású művésze, a szürrealizmus maga, aki egyszerre alapított és járatott csúcsra egy laikus érzékszervek számára is különleges művészeti irányzatot. Dalí nemcsak festő volt, hanem egy rendkívül sokrétű művész, aki a szobrászat, az irodalom, a mozgókép, a bútortevezés, sőt, az ékszerek és a reklámkészítés világában is tudott maradandót alkotni. És most eljött hozzánk Budapestre, hogy mi is elmerülhessünk egy lángelme labirintusának lenyűgöző útvesztőiben... Az univerzuma próbára teszi a látogató valóságérzékelését és kitolja a racionális gondolkodás határait“ – olvasható a budapesti kiállítást népszerűsítő alábbi oldalon, ahol egyebeken kívül a nyitvatartással és jegyvásárlással kapcsolatos részletek is megtalálhatók.