Rimaszombatban is bemutatták a Hit és hűség c. előadást
Boráros Imre Kossuth-díjas színművész és Petrécs Anna egy felvidéki magyar család száz évét mutatta be a huszadik század nagy történelmi eseményein és politikai fordulatain keresztül. A közel egy órás előadás áttekintést nyújtott az első és második világháború, a hontalanság éveinek, a szocialista fordulat és a bársonyos forradalom hatásáról az egyszerű emberek életére. A küzdelmes évtizedekben a régi értékekhez, az erkölcshöz való hűség tartotta meg a darabban szereplő családot. A színpadi játék Csáky Pál Pacsirta éneke című kisregényéből született, Boráros Imre rendezte, technikai munkatársként Hanzser Árpád működött közre.
A történelmi tabló üzenetéhez kapcsolódott az előadást követő beszélgetés, ahol Dunajszky Géza és Erdélyi Géza a magyar közösség megmaradásának lehetőségeiről, az aktuális problémákról, az egész világot érintő szellemi és erkölcsi válságról beszélgetett. Elhozták Csáky Pál Üzenet című kötetét is, melyet így mutat be szerzője: „Egy korosztály több képviselője szerepel ebben a könyvben /…/, de közel sem mindenki, akinek helye lenne benne. Azé a korosztályé, amely a múlt század negyvenes éveinek gyalázatos jogfosztó időszaka után a semmiből építette újra a felvidéki magyar írásbeliséget, szellemiséget /…/ tették a dolgukat, s nélkülük ma nem ott tartanánk, ahol tartunk. Tisztelet illeti őket ezért, tisztelet illeti generációjuk minden elkötelezett tagját, köztük természetesen azokat is, akik sajnos már nem lehetnek közöttünk”.
Csáky Pál kérdez és minden kérdezett elmondja saját életpályáját, küzdelmeit, válaszait az aktuális társadalmi kihívásokra. Olyan nevekkel találkozhatunk a könyv lapjain, mint Koncsol László, Mács József, Tőzsér Árpád, Duba Gyula, Szeberényi Zoltán, Duba Gyula, Bartal Károly Tamás vagy Dobos László.
A könyv sorait olvasva a mai emberek szüleik, nagyszüleik sorsát ismerhetik meg, mélyebben értelmezhetik múltjukat és jelenüket.
A rimaszombati előadást a Fundament Polgári Társulás és adományozóinak klubja szervezte.