Restaurálták a leghíresebb Sisi-festményt
Az alkotás alapos restauráláson esett át. "Mindenekelőtt a korábban már nem látható részletek nyerték vissza fényüket" - mondta Olivia Lichtscheidl, a remekművet őrző bécsi Sisi Múzeum kurátora. Példaként a császárné legyezőjén látható festést említette.
A festményen végzett munkálatok két hónapig tartottak. "A legnehezebb feladatot a festékréteg megszilárdítása jelentette" - közölte a restauráláson dolgozó egyik szakember. Csökkentették a régi olajfestményeket befedő színtelen lakk mennyiségét, aminek révén sokkal hűvösebbek lettek a színek. Pótolták a hiányzó részeket, kijavították az apró szakadásokat és repedéseket.
Franz Xaver Winterhalter 1865-ben festette a képet, amely 28 éves korában örökítette meg Sisit. A császárné amúgy nem szívesen hagyta magát lefesteni, és igen kevés művésznek állt csak modellt. Winterhaltert viszont elfogadta, már csak azért is, mert gyorsan festett, ezt pedig Erzsébet a javára írta.
A híres portré értékét nem tudják meghatározni, a múzeum szerint felbecsülhetetlen értékkel bír. Sisi portréja után most Ferenc József császáré került restaurálásra: Winterhalter ugyanis az uralkodóról is festett egy képet 1865-ben. A portré a tervek szerint májusban kerül vissza a helyére.