2018. május 20., 19:26

Rekordrészvétel Füleken

Több mint kétezer látogató érkezett a Múzeumok és Galériák Éjszakája című rendezvénysorozatra Fülekre. Az érdeklődők idén is rendkívül színes program közül válogathattak. A késő estig tartó rendezvényen három kiállításmegnyitó, régi filmek vetítése, harcművészeti bemutató és zenés kísérőprogram várta a Fülekre látogatókat.

muzeum7.jpg
Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Füleki Vármúzeum

A Városi Honismereti Múzeumban kezdődött a Múzeumok és Galériák Éjszakája, Schnelczer Zoltán fotógyűjteményéből összeállított, második világháborús tematikájú „Hazavár-lakk“ – Egy katona emlékei c. időszaki kiállítással. A tárlaton olyan fekete-fehér fotók láthatóak, amelyek egy Fülekről származó katona emlékeit örökítették meg.

„A keleti fronton, a II. világháború alatt a Don kanyartól érkeztek haza a katonák, és köztük volt ez a füleki származású katona is. Az ő fia bocsájtotta rendelkezésemre a fotókat. Külön érdekesség az, hogy a katona a képek hátuljára jegyzetelt is. Szerepelt rajta a dátum, a helyszín, illetve rövid leírás. Az eredeti felvételek 6x6-os nagyságú kis fényképek voltak, amiket nagy felbontásban beszkenneltem, retusáltam, így állt össze a kiállítás anyaga”- nyilatkozta portálunknak Schnelczer Zoltán, fényképész.

De nemcsak a városi múzeum szolgált programokkal: a rendezvény ideje alatt a vár és a vár alatti titkos folyosók is megnyíltak a látogatók előtt. A Füleki Vármúzeum új, „Fülek 1938 – 1945“c. állandó kiállításának köszönhetően az érdeklődők betekintést nyerhettek a második világháború történéseibe a városban.

Fotó:  Füleki Vármúzeum

„19 információs tablót helyeztünk el a bunkerben.Némelyiken csak fotók vannak, némelyiken szövegek, de mindenképp ajánlom elolvasni azokat a részeket, ahol a második világháborút átélők személyes visszaemlékezései szerepelnek”- közölte Mesiarik Marián, a Füleki Vármúzeum munkatársa.

Hozzátette: a bunkernek két kijárata van, és a háború idején az emberek egy összekötő folyosóban húzták meg magukat, mindkét kijárathoz közel, hogyha az egyik beomlik, a másikon ki tudnak menekülni.

A Bebek-toronyban az állandó kiállítások mellett időszaki kiállítás várta az érdeklődőket. A prágai Nemzeti Múzeum alá tartozó Náprstek Múzeumtól kölcsönzött tárlat először látható Szlovákiában.

„A „Gésa és szamuráj” c. egyedi kiállítás keretén belül a látogatók megismerkedhetnek a szamurájok és gésák mindennapi és közösségi életével, valamint a korabeli japán harcművészettel. A kiállított tárgyaknak és szöveges ismertetőnek köszönhetően az érdeklődők betekintést nyerhetnek Japán történelmének egyes korszakaiba”- nyilatkozta portálunknak Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója.

Az idelátogatók egyedülálló fegyvergyűjteményt, katonai fejfedőket, nyergeket és különböző dísztárgyakat tekinthetnek meg. A gésák életét többek között selyem kimonók, ruhakiegészítők és használati tárgyak szemléltetik. A tárlat szeptember 9-ig látogatható.

„A kísérőprogramokat igyekeztünk szintén tematikusan összeállítani, hogy passzoljanak a megnyitott kiállításokhoz. A légvédelmi folyosók előtt második világháborús fegyverbemutatóval készültünk. A középsővárban egy nagyon érdekes handpan, vagy hang nevezetű ütős hangszer bemutatóját hallhattuk. Majd következett egy japán harcművészeti bemutató”- tette hozzá az igazgató.  

Fotó:  Füleki Vármúzeum

A kiállítások és kísérőprogramok mellett a város legfőbb nevezetessége – a füleki vár – ezen a napon új, történelmi eseményeket ábrázoló, bejárati díszkapuval gazdagodott. A térgrafika stílusában készült, művészileg kivitelezett új kaput a tervező, Szabó Ottó képzőművész vezette alkotógárda készítette. A közel hatméteres kapu csaknem egy tonnát nyom, és két egymással szemben álló lovascsapatot ábrázol.

„Valójában ez egy pókháló, amelyben az egész történelmünk fogva van tartva. Ahogy nézünk a múltba, meg amit remélünk folyamatosan, hogy a múlt nagy problémái megoldódnak, vagy átíródnak”- magyarázta az alkotó.  

A művészi kivitelezésű várkapu kialakításának eredeti ötlete tíz évvel ezelőtt született. Megvalósítására azonban csak az évben került sor. A város mintegy 20 ezer eurót költött rá, amit az INTERREG Határon Átnyúló Együttműködési Programból merített. Ennek keretében a múlt évben csaknem egy millió eurót szerzett a váralja revitalizációjára.

Ebbe a nagy fejlesztésbe egy kis kortárs művészetet is belecsempésztek. „Valahol egy szimbólum is, hiszen itt áll a műemléki terület és a viszonylag romos városmag rész között, és a két világ határán azt szimbolizálja, hogy igenis pályázatoknak köszönhetően az örökségvédelemre való ráépítéssel meg tud újulni a viszonylag leélt városrész is”- tudatta Agócs Attila, polgármester.

Május 19-én az egész ország a kultúrára és annak gazdagítására összpontosított. Több mint száz intézmény várta különleges programkínálattal a látogatókat. Szlovákia idén 14. alkalommal csatlakozott a nemzetközi kezdeményezéshez. A Füleki Vármúzeum pedig tizenegyedik alkalommal kapcsolódott be a rendezvénysorozatba, mely évről-évre egyre népszerűbb.

 

muzeumc.jpg
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.