2014. február 23., 13:16

Régi pompájában látható Zichy Mihály egyik történelmi festménye

GÖDÖLLÕ. Kétéves restaurálási folyamatot követően, hetven év után ismét teljes pompájában láthatja a nagyközönség az Erzsébet királyné Deák Ferenc ravatalánál című Zichy Mihály-festményt.

A különleges művészettörténeti és történelmi értékű, 4,5x3,5 méteres olajfestmény a Gödöllői Királyi Kastélyban, a Habsburg képgaléria bevezető termében talált otthonra - írja a kulturpart.hu portál.

A monumentális kép átadásakor L. Simon László kiemelte: az államnak mérhetetlen nagy a felelőssége az értékes műtárgyak, épületek, az épített örökség megóvósában, rendbetételében, restaurálásában. Zichy Mihály művének felújítási munkálataihoz az állam 2,2 millió forinttal járult hozzá az NKA illetékes szakkollégiumán keresztül.

Gönczi Tibor, a Gödöllői Királyi Kastély Kft. (GKK) ügyvezető igazgatója a festményt és történetét bemutatva felidézte: 1876. január 28-án hunyt el Deák Ferenc, a "haza bölcse", akinek jelentős szerepe volt az Ausztria és Magyarország között 1867-ben megkötött kiegyezés létrejöttében. Holttestét a Magyar Tudományos Akadémia földszinti előcsarnokában ravatalozták fel. Három nappal a temetés előtt Erzsébet királyé is megjelent Deák ravatalánál, és a nemzet nagy halottjának szívére helyezte fehér kaméliákból kötött örökzöld koszorúját, majd percekig megrendülten, térdelve imádkozott. Zichy Mihály, aki az esemény megörökítésére kapott megrendelést, ekkor Párizsban élt, ám májusban hazatért. Bécsben a királyné fogadta, vázlatokat készíthetett róla és megtekintette az esemény alkalmával viselt ruhát, Budapesten pedig újra felépítették Deák ravatalát az eredeti helyszínen.

A festő 1877 februárjában készült el a képpel, és nyáron helyezték el a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) úgynevezett Habsburg termében. A képet egy ideig a Magyar Tudományos Akadémián állították ki, majd eltűnt a nyilvánosság elől. Az MNM tulajdonában lévő, hosszú évtizedeken keresztül a Magyar Nemzeti Galéria raktárában, hengerre tekerve őrzött alkotás igen rossz állapotba került. A vásznon talált rengeteg apró szakadás és néhány nagyobb hasadás kijavítását, a vászon megerősítését, a festmény felületének tisztítását és esztétikai kiegészítését aprólékos munkával végezték el a szakemberek.

Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója beszédében egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy Gödöllőnek és a GKK-nak sikerült olyan különleges, nemes értelemben vett Erzsébet-kultuszt teremtenie, amelyben jelen van az erős érzelmi töltet, de modern formában, a mai kor elvárásainak megfelelően.

Gémesi György polgármester arra emlékeztetett, hogy a magyar uniós elnökség idejét követően is számos rangos eseménynek, kulturális rendezvénynek adott otthont a megszépült kastély. Megjegyezte: az elmúlt időszak igazolta, hogy a GKK és a város gondos gazdája a kastélynak.

A monumentális festmény ünnepélyes bemutatásán az alkotó családjának képviseletében jelen volt Zichy László és felesége is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.