2012. május 25., 14:49

Pótanyát kaptak a sasfiókák

DÉVAVÁNYA. Két parlagi sas (Aquila heliaca) tojást mentettek meg a dévaványai Túzokvédelmi állomáson.

Eddig ismeretlen okból elpusztult a hím madár, így a tojó egyedül nem tudta volna megoldani a két törtfehér színű tojás kotlását és a táplálékbeszerzést is, így csak a mentés maradt megoldásként. A kimentett tojásokat mesterséges körülmények között költötték ki és két hét után helyezték ki más parlagi sas fészkekbe, ahol csak egy fióka van.

A parlagi sas a fészkelési idényben territoriális állat, egy fészket pedig több éven át is használhat, bővíthet, míg a gallyakból összerótt költőhely súlya már a több mázsát is elérheti. A fészkek fák csúcsán épülnek, építésüknek-tatarozásuknak a parlagi sas már az év első hónapjaiban nekiláthat. A költésre áprilisban kerül sor, amikor is szinte mindig két tojás kerül a fészekbe. A 43 napos költést követően a mindkét szülő által táplált fiókák 55-60 napon át maradnak a fészekben, de még kirepülés után is sokáig szüleik segítségére vannak utalva. Gyakran csak a legkorában kikelt, legerősebb utód éri meg a kirepülést. A fiatal sas kb. három éves korára válik ivaréretté; ideális esetben a parlagi sas akár 50 évig is elélhet.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.