Ötödik alkalommal tartják meg a magyar kultúra napját Dunaszerdahelyen
A Csallóköz szívében csütörtökön délután zajló rendezvényről és a Dunaszerdahely kulturális életével kapcsolatos további tervekről Karaffa Attila, a Pázmaneum ügyvezető elnöke, városi képviselő, Dunaszerdahely város Kulturális és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának elnöke tájékoztatta portálunkat.
„Városunkban 2011 óta ünnepeljük meg a magyar kultúra napját. A Pázmaneum polgári társulás kezdeményezéséhez csatlakozott Dunaszerdahely Város Önkormányzata, a Kortárs Magyar Galéria és a városi művelődési központ. Azóta a Himnusz születésnapján minden évben január 22-én a társrendező galéria impozáns székhelyén, a Vermes-villában közösen ünneplünk. Dunaszerdahelyi előadók teljesen ingyenes műsorral kedveskednek a helyi és a környéken élő lakosságnak. A valamennyi korosztályt képviselő szereplők is teljesen bérmentve vállalják az aznapi fellépést. Minden évben más-más hagyományőrző csoportot, együttest, zenészt, énekest, iskolát és óvodát szólítunk meg, és valamennyien szívesen közreműködnek ezen az immár hagyományosnak számító rendezvényen“ – mondta el elöljáróban a Pázmaneum vezetője.
Majd hozzáfűzte: „Örvendetes, hogy már az első rendezvényünk is telt házas volt, s ez az évek során sem változott. A 250 fős létszámon kívül nagyon örülök annak is, hogy minden évben valamennyi korosztály képviselteti magát ezen az ünnepségen“.
Portálunk arra is kíváncsi volt, hogy kik milyen műsort mutatnak majd be az idei összejövetelen.
„A műsor hagyományosan Kölcsey Ferenc Himnusz című költeményének az előadásával kezdődik – azt idén a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola egyik diákja szavalja majd el. Azután én mondok köszöntőt. Beszédemben hangsúlyozni kívánom, hogy mi, dunaszerdahelyiek is fontos szerepet töltünk be az egyetemes magyar, különösképpen a felvidéki magyar kultúra megőrzésében. Úgy vélem, hogy amikor a hatóságok a nyelvi, nemzetiségi jogainkat folyamatosan csorbítják, és társadalmunkban felüti fejét a közöny meg a beletörődömség, akkor szükséges hangoztatni: igenis van értelme a magyar kultúra ápolásának, igenis van értelme nemzeti identitásunk megőrzésének, igenis van értelme az anyanyelvi oktatásnak! Mindannyiunk érdeke, hogy ifjúságunk a magyar iskolákban magába szívja a magyar kultúra és művelődés alapjait. Sajnos, gyakran semmilyen formában nem örvendenek megbecsülésnek a kultúra őrei. Sőt, a saját idejüket áldozzák kulturális értékeink ápolására...!“ – ecsetelte az idei műsor részleteit Karaffa Attila.
„Majd a helyi Benedek Elek Óvodába járó gyermekek az „Ide babám, egy kis táncra…” címmel népi játékokat mutatnak be. Most második alkalommal adunk teret egy dunaszerdahelyi irodalmárnak, hogy a saját művét adhassa elő. Tavaly Kulcsár Ferencre, idén pedig Tóth László, József Attila-díjas költő-íróra esett a választásunk. Az utóbbi alkotó „És szólt Hermi…, avagy Sorok egy képzelt példabeszédből” című művével mutatkozik majd be a közönségnek. Azt követően Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárának az ünnepi beszéde hangzik el, amit a helyi 10. számú Szent György Cserkészcsapat irodalmi összeállítása követ. Kellemes szórakozásnak ígérkezik a helyi alapítású, ám győri tagokkal is rendelkező Arizóna akusztik zenekar és Bertók István dunaszerdahelyi zongoraművész „Magyar dallamok improvizációja“ című műsora is. Végül szintén a hagyományainkhoz híven közösen énekeljük el a Himnuszt, az előénekes Bokros Krisztina alias Maja, az Arizóna zenekar énekesnője lesz. A rendezvény szerény vendéglátással zárul, előbb azonban a jelenlevők megcsodálhatják, és akár meg is vásárolhatják Nagy Tímea dunaszerdahelyi mézeskalács-készítőtő alkotásait“ – sorolta a további programpontokat.
Karaffa Attila a helyi kulturális élet felvirágoztatásáért újabban már a képviselő-testületben Dunaszerdahely Város Kulturális és Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának elnökeként is munkálkodhat.
„Köszönetet szeretnék mondani Kanovits Györgynek, aki korábban a bizottság elnökeként ténykedett, újabban pedig bizottsági tagként tapasztalataival emelheti a bizottsági munka nívóját. Közösen szeretnénk mindazokat a terveket valóra váltani, amelyeket az előző négy évben nem sikerült. Az általános érvényű rendeleteken kívül szeretnénk Dunaszerdahely múltját, kulturális örökségét jobban megismertetni a helyi lakossággal, például történelmi sétát tervezünk a városban. Ezt úgy kell elképzelni, hogy egyrészt a még manapság is meglevő történelmi épületekhez és más helyszínekre többnyelvű információs táblákat helyezünk el, másrészt azoknak az épületeknek a helyszínét is megjelölnénk, amelyek a múltban valamiképp szorosan kapcsolódtak Dunaszerdahely múltjához, de azokat a szocializmus éveiben lerombolták, ezzel megváltoztatva a városképet. Eltüntették például a Kálvária-dombot, az Országzászló és a Zsinagóga helyét stb. E célunk megvalósítása érdekében külső bizottsági tagokkal, így Nagy Attila helytörténésszel, továbbá a Selye János Egyetemen oktató Vajda Barnabás történésszel és a Csallóköz-Szerdahely Kaszinó meg a Bíró Márton társulás tagjaival is együttműködünk” – fejtette ki a továbbiakban Karaffa.
Arról is beszámolt, hogy a kulturális örökség védelmében a városban található műemlék jellegű épületeket is szeretnék feltérképezni, és azoknak nagyobb védettséget biztosítani, megelőzve a lebontásukat.
„Nagymegyeren már létezik egy az általunk tervezetthez hasonló műemléklista. A tervünk részét képezné majd egy történelmi füzet kiadása is, Nagy Attila irányításával. Továbbá helytörténeti vetélkedőt kívánunk rendezni alap- és középiskolások részére. Dunaszerdahely Város és az említett tettrekész magánszemélyek, illetve szervezetek helyi összefogása korábban is gyümölcsözőnek bizonyult. Annak egyik eredménye például a sikabonyi temető felújítása és újraszentelése volt, ami reménnyel tölt el, hogy a további terveinket is sikerül majd megvalósítanunk” – hangsúlyozta végül a képviselő-testület tagja, s a kulturális bizottság vezetője, Karaffa Attila.