Országos rovásírásverseny döntőjét tartották Dunaszerdahelyen
A múlt ismerete és a hagyományok ápolása a közösségek megmaradásának egyik záloga. Ennek egyik eleme az írás, amelynek töredékekben megmaradt nyomait kutatva a Kárpát-medencében rábukkantak a székely-magyar rovásírásra. Ennek a hagyománynak az őrzője a Palóc Társaság, amely ebben az évben már tizedik alkalommal szervezett rovásírásversenyt. A megmérettetésbe 144 diák nevezett be. Az országos fordulóba, amelynek ez alkalommal a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola adott otthont, a három területi forduló után 56 diák jutott be.
A rendezvény fővédnöke Bauer Edit leköszönő európai parlamenti képviselő volt. „Én nagyon-nagyon örülök, hogy ennek a hagyománynak vannak őrzői és vannak folytatói, mert fontos hogy tudjuk, honnan jöttünk” – hangsúlyozta Bauer Edit.
A verseny során a résztvevők korosztályokra osztva négy csoportban bizonyították rátermettségüket. „Vannak visszajáró versenyzők, sőt ez a jellemző inkább. Természetesen, mint mindig, van némi lemorzsolódás, de inkább azért, mert kinőnek a korosztályból. Egyelőre nálunk a középiskolás korosztály a legfelső, felnőtt kategória ebben a versenyben nincs. Viszont olyan is van, aki versenyzőként kezdte és felkészítőként tér vissza a saját neveltjeivel” – mondta portálunknak Patassy Sándor, a zsűri elnöke.
A Palóc Társaság munkáját igazolja, hogy a már-már elfeledett tudást is lehetséges újraéleszteni.„Egyre többen érdeklődnek a magyar rovásírás iránt, már csak azért is, mert ha ritkábban is, mint Erdélyben, a Székelyföldön, de azért a mi vidékeinken is voltak olyan rovásírásos emlékek, amelyek előkerültek” – mutatott rá Z. Urbán Aladár, a Palóc Társaság elnöke. „Ezt a magyarságismeretet nem nagyon tanították eddig az iskolában. Ennek nem a tanárok voltak elsősorban az okozói, hanem azok a körülmények, amelyek között az elszakítottságban dolgozni és tanítani kellett” – fűzte hozzá azzal, hogy itt az ideje megismertetni a gyereket ezzel a tudással.
A felkészítő tanárok szerint a gyerekek nagyon gyorsan tanulják meg a rovásjeleket, mintha csak újratanulnák, olyan könnyedén megy velük a munka. Salgó Gabriella, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola pedagógusa az alsó tagozatosokat tanítja a rovásírás tudományára. „A gyerekek nagyon kíváncsiak. Mindaz, amit mi mondunk nekik, általában nincsen benne a tankönyveikben, s éppen ezért nagyon érdekli őket” – magyarázta.
A verseny végén a résztvevők egy emlékfát ültettek a rendezvénynek otthont adó Kodály Zoltán Alapiskola udvarán.
(A versenyről összeállítást láthatnak majd a Felvidéki Híradó keddi adásában.)