Ókori emberi maradványokra bukkantak Laoszban
A korsók mezeje (Plain of Jars) néven ismert terület Laosz központi, Sziangkhuang tartományában található, több ezer, 1-3 méter magas kőkorsó tarkítja, évek óta kutatják, mire használhatták őket.
Az Ausztrál Állami Egyetem kutatója, Dougald O'Reilly közleményében kifejtette, a jelenlegi az első nagyobb vizsgálat a területen a harmincas évek óta. Fel szeretnék deríteni, ki és milyen céllal alkotta meg a korsókat.
Az ásatások során háromféle temetkezési gyakorlatra derült fény. Az egyiknél a csontokat nagy mészkőtömbbel lezárt gödrökbe temették, míg más esetekben a korsóktól függetlenül, kerámiaedényekben találták meg őket. Emellett először találták nyomát annak, hogy az elhunytat sírba temették.
O'Reilly szerint, míg a korsók jelenleg üresek, elképzelhető, hogy valamikor a hús lebomlásáig tartották bennük a testeket, majd a csontokat külön eltemették. A korábbi feltételezéssel ellentétben nem találták hamvasztás nyomait a területen, és azt sem tudni, hogy az ott eltemetettek korábban hol éltek, vagyis a leletek ellenére a korsók mibenléte máig ismeretlen.
Az emberi maradványok mellett csak néhány egyszerű tárgy, úgymint egy maréknyi üveggyöngy került elő, koruk a Kr. e. 500-600 - Kr. u. 500 tartományra tehető.
Az ausztrál-laoszi kutatócsapat egy hónapot töltött a régióban, abban reménykednek, ha alaposabban megismerik a korsók mezejét, azzal elősegíthetik elismerését világörökségi helyszínként.