2016. július 4., 09:28

Nyári egyetemeire készül a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége

KOMÁROM, RIMASZOMBAT. Miközben 80 kreatív alapiskolás részvételével már javában zajlik a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége által rendezett 13. Jókai Mór Vers- és Prózamondó Tábor, illetve a 6. Harmos Károly Képzőművészeti Alkotótábor, immár utolsó szakaszához ért a július 11-én Komáromban és Rimaszombatban kezdődő XXV. Jókai Mór Nyári Egyetem, illetve II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem előkészítése.
201607040924480.nyari_egyetem_03.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Mivel a magyar kormány a Felvidéken stratégiai partnerként tekint az SZMPSZ-re, a komáromi jubileumi rendezvényt Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár is megtiszteli jelenlétével.

Az idei komáromi és rimaszombati ismeretgyarapítás a Comenius Pedagógiai Intézet, az SZMPSZ Komáromi és Rimaszombati Területi Választmánya, illetve Regionális Pedagógiai Központja, valamint a Módszertani Pedagógiai Központ közreműködésével együtt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., az SZK Kormányhivatala és Komárom város önkormányzata támogatásával valósulhat meg.

„Nyári egyetemünk a Kárpát-medence legrégebbi ilyen jellegű magyar nyelvű pedagógus-továbbképzése, amelyet 1992-ben indítottunk be. Pukkai László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) első országos elnöke hajdanán a nyári továbbképzés célját úgy foglalta össze, hogy az a szlovákiai és erdélyi (Erdélyben akkor még nem működött pedagógusszövetség – a szerző megj.) magyar pedagógusok szakmai fejlődését szolgálja, valamint a szaktudományok legújabb eredményeivel és a szaktantárgyak módszertani újdonságaival való megismertetést. Az első nyári egyetem helyszíne, Deáki jelképes jelentőséggel bírt, mert ezt a községet a Pray-kódexben megtalálható első magyar összefüggő nyelvemlékünk, a Halotti beszéd és könyörgés tette híressé. A további nyári egyetemeket Rimaszombatban, Nagymegyeren, Kassán, Dunaszerdahelyen és Komáromban rendeztük meg. Majd nyugat-szlovákiai helyszínként Komárom állandósult, keletebbre pedig Rimaszombat és Kassa felváltva ad otthont a továbbképzésnek. A huszadik rendezvényen a  nyári egyetem felvette Jókai Mór, illetve II. Rákóczi Ferenc nevét“ – mondta el portálunknak a jubileum kapcsán Jókai Tibor, az SZMPSZ országos elnöke.

A nyári egyetemek iránt az eddigi, s egyre növekvő érdeklődés is bizonyította, hogy azok a felvidéki magyar pedagógusok évenként megtartott legrangosabb szakmai rendezvényeinek számítanak. Egy hét múlva Komáromban hétféle képzést nyújtó 10, Rimaszombatban pedig 3 csoportban indulnak 30-40 órás tréning jellegű képzések. Az egyik helyszínen közel 300, a másikon pedig 90 résztvevőt várnak a szervezők.

„Amióta a pedagógusok a nyári egyetemeinken is kreditpontokat szerezhetnek, a Comenius Pedagógiai Intézettel és a Módszertani Pedagógiai Központtal (MPC) együtt igyekszünk akkreditált programokat biztosító szakcsoportokat meghirdetni, ahol ez lehetséges. A szakcsoportokba májustól folyamatosan lehetett jelentkezni. A hagyományos csoportok (Kooperatív tanítás – 2 csoportban, illetve a Professzionális osztályfőnöki munka – 2 csoportban) mellett további két szakcsoport a korszerű interaktív tábla – interaktív módszerek különféle tantárgyakon belüli alkalmazásával foglalkozik majd. Komáromban évek óta nagy az érdeklődés az élményszerű vizuális nevelés – újszerű képzőművészeti technikák alkalmazása, illetve a karének és karvezetés csoport iránt, ezért azok az idei kínálatból sem hiányozhatnak. Az óvopedagógusoknak nyújtjuk a Veronika-zeneprojektet. A nem akkreditált képzésnek számító Kalandok és álmok – különleges padtárs! elnevezésű szakcsoport pedig főleg a szabadidő-pedagógiával foglalkozik majd. Rimaszombatban idén a Projekt alapú oktatás, az Óvodai művelődési program és a Reedukció – konfliktuskezelő módszerek az iskolában elnevezésű szakcsoportot indítjuk“ – ismertette a programot az elnök.  

A két nyári egyetem megnyitójára július 11-én, hétfőn 13 órakor a Selye János Egyetem Konferenciaközpontjában, illetve a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium dísztermében, a Kárpát-medencei magyar testvérszervezetek képviselőinek a részvételével kerül sor. Komáromban Jókai Tibor elnök, Rimaszombatban pedig Ádám Zita alelnök beszéde hangzik el, amelyeket mindkét helyszínen egy-egy nyitóelőadás követ. A komáromi magyar egyetemen Böjte Csaba dévai ferences rendi szerzetes A világ csak akkor lesz jobb, ha mi magunk is jobbak leszünk, a rimaszombati gimnáziumban pedig Gyarmathy Éva szakpszichológus, az MTA tudományos főmunkatársa A kis kiborgok és a kritikai gondolkodás című előadása lesz hallható. A komáromi megnyitó ünnepségen közreműködik az SZMPSZ Józsa Mónika és Tóth Árpád karnagyok által vezényelt alkalmi kórusa. A kórus Kárpát-medencei zenepedagógusokból áll, akik előzőleg individuálisan tanulták be a dalokat, s azt a megnyitón közösen énekelik el, valamint fellép Lajos András, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze.

„A jubileumi XXV. nyári egyetemről lévén szó, meghívtuk az összes olyan kollégát, akik az említett egykori helyszíneken besegítettek az ottani továbbképzések megvalósításában. Õket az SZMPSZ elnökének díszoklevelével jutalmazzuk meg, a nyári egyetem alapjait lerakó szakemberek pedig az SZMPSZ emlékplakettjeit vehetik majd át” – mondta Jókai Tibor.

Hétfőtől szombatig zajlanak majd a foglalkozások, és szombaton 10 órakor a Duna Menti Múzeumban, illetve a rimaszombati gimnázium dísztermében kezdődik az idei nyári egyetemek zárórendezvénye, ahol kiértékelik az egy hetet, s ezt Komáromban a vizuális nevelés szakcsoport kiállítása is gazdagítja. A szakmai ismeretgyarapítás mellett mindkét rendezvényen jut idő az érdekesnek és tartalmasnak ígérkező kiegészítő műsorokra is.

„Hétfőn 19  órától történelmi városnézésre kerül sor Gálfi Máriával, amit a RÉV-Magyar Kultúra Házában a Pedagógusklub lazán című összejövetel követ. Kedden 19 órától szintén a RÉV-ben táncház lesz Ölveczky Árpáddal és Mónikával, illetve a Pengő zenekarral. Szerdán 19 órától Korpás Éva Fonogram-díjas népdalénekes Fecském című új CD-jét zenekarával együtt mutatja be a Duna Menti Múzeum dísztermében. Csütörtökön 11 órakor kezdődik a sümegi tanulmányút. Pénteken 18 órakor ünnepi ökumenikus istentisztelet lesz a komáromi református templomban, ahol a karének és a karvezetői szakcsoport tagjai Józsa Mónika vezényletével adnak hangversenyt“ – mondta Jókai Tibor.

Természetesen a II. Rákóczi Ferenc Nyári Egyetem sem marad kiegészítő műsorok nélkül. „Rimaszombatban kedden 19 órától történelmi városnézés valósul meg Sebők Valéria idegenvezetésével. Szerdán 10 órától tanulmányutat rendeznek Madách és Mikszáth nyomában. Csütörtökön 10 órától a szegedi Mozaik Kiadó mutatkozik be a résztvevőknek“.

A komáromi rendezvény részletes programja ITT, a rimaszombatié pedig ITT tekinthető meg.

„Az SZMPSZ az évközi továbbképzések mellett azért szervezi meg a nyári egyetemeket, hogy az évek során több ezer pedagógusnak továbbképzési, ismerkedési és tapasztalatszerzési lehetőséget teremtsen. Úgy látjuk, hogy az elmúlt negyed évszázad alatt a nyári egyetemek résztvevői körében megtörtént a nemzedékváltás, s a minőségi, ugyanakkor vonzó programok következtében a pályakezdő és további fiatal pedagógusok is megtalálták a nyári egyetemekben rejlő értékeket” – foglalta össze végül az SZMPSZ nyári egyetemeinek hozadékát Jókai Tibor.  

201607040924480.nyari_egyetem_03.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.