November 11-ig látható a MAMSzE évadzáró kiállítása - KÉPEKKEL
LOCKDOWN - Menekülés a művészetbe címmel október 21-én este a komáromi Limes Galériában nyílt meg a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete évadzáró csoportos kiállítása. A tárlatanyagot A. Bak Péter kurátor mutatta be a jelenlevőknek. Beszédet mondott Kovács Csonga Anikó, a MAMSzE elnöke és Balla Rita, a galéria új vezetője. A magyar festészet napjához kapcsolódó esemény nívóját emelte Kulin Eduárd, a Komáromi Művészeti Alapiskola zenepedagógusának hegedűjátéka.
„A világjárványnak „köszönhetően“ sokáig mellőznünk kellett a szalon jellegű csoportos kiállításokat. Épp ezért tartottuk annál is inkább fontosnak azt, hogy a közös szakmai munkát egy átfogó eseménnyel indítsuk újra a meglevő tagok számára. Örömömre szolgál, hogy első ízben nyithatom meg az egyesület szalon-kiállítását úgy, mint a galéia vezetője“ – hangzott el Balla Rita művészeti menedzser előszavában, aki köszöntötte a jelenlevőket, köztük Kovács Csonga Anikót, a MAMSzE új elnökét és az elődjét, Kopócs Tibort. Majd felkérte A. Bak Péter tárlatkurátort, a kiállítás szakmai hátterének ismertetésére.
A zsűribizottság: A. Bak Péter festőművész-művészeti író-szakbecsüs, Balla Rita művészeti menedzser-galériavezető, Keppel Márton művészettörténész, Kovács Csonga Anikó konceptuális – és grafikusművész, a MAMSzE elnöke, Méry Beáta festőművész nagy odafigyeléssel, lelkiismeretesen végezte felelősségteljes munkáját, amely során nem a művészek, hanem a művek elfogadása felett döntött. A legtöbb alkotás esetében egyhangú vélemény és döntés született. Véleménykülönbségek esetén szavazásra került sor.
– fejtette ki beszédében A. Bak Péter.
Majd jellemezte a különböző elgondolással, technikákkal készült műveket, amelyek közül több a mai ember sorskérdéseit, erkölcsi problémáit boncolgatja, időtlen nyugalmat áraszt, vagy szinte a világvégét prognosztizálja. Végül leszögezte: az előző évezredek legfőbb hagyatéka a művészet, az emberi alkotás, ami „a csöndet, megnyugvást jelenti, általa a templomok áhítatos szférájába emelkedünk...“, s a látogatóknak jó szívvel és lélekkel ajánlotta ezt a „remekül megrendezett csoportos kiállítást“.
Utána Kovács Csonga Anikó évértékelő beszéde következett, amelyben a határozott célkitűzéseiket és az azok nyomán összeállított, megvalósított programsorozatukat ecsetelte. Egyebek mellett a céljaik között szerepelt az egyesületi tagok munkásságának külföldön is történő megismertetése, a feltörekvő, ifjú alkotók bemutatása, az erdélyi művészkollégák vendégül látása és velük párbeszéd elindítása, illetve a kortárs művészetről szóló prezentációk, előadások megtartása, továbbá a lokális kulturális eseményekhez való kapcsolódásuk, valamint a legfiatalabbak megszólítása az I. MAMSzE gyermek workshoppal és számos tárlatvezetéssel.
Úgy gondolom, elnökként bátran kijelenthetem, hogy sikeres évet zártunk, hiszen a rengeteg aktivitás és fejlesztés mellett számos barátságot és szakmai kapcsolatot tudhatunk a magunkénak“ – mondta el, végöl mindazoknak köszönetet mondott, akik bármilyen formában hozzájárultak az események létrejöttéhez, az egyesületük fejlődéséhez.
Azután elismerő okleveleket adott át három vezetőségi tagjuknak. Füzik Szilviának azért, mert „folyamatosan segítséget nyújtott a pályázatok, katalógusok, szakmai szövegek szlovák értelmezésében, emellett aktívan részt vállalt egyéb csapatmunkákban is“. Balla Ritának, az egyesület által kinevezett galériavezetőnek, „kinek tevékenysége nem csak az események létrejöttéhez járult jelentősen hozzá, de az eszközbeszerzés és kapcsolattartás terén is meghatározó szerepet töltött be...“.
Pomothy Lászlónak pedig megköszönte „értékes segítségét, problémamegoldó hozzáállását a katonatemplom energetikai problémái kapcsán és az alapszabályzatunk korrekciós szerkesztésében nyújtott támogatást“. Mivel ő nem tudott megjelenni a rendezvényen, ezért a nevében az oklevelet Kopócs Tibor graikus-festőművész, a MAMSzE volt elnöke vette át. Végül a saját férjének és szüleinek is köszönetet mondott a támogatásukért, a MAMSzE tagságának pedig a feléje irányuló bizalomért, amit a jövőben is szeretne megszolgálni.
Majd Balla Rita leszögezte: a legnagyobb köszönet az elnöküket illeti, akinek köszönhetően „a MAMSzE egy ma is élő, fejlődő és aktív szervezet“. Ő pedig a galéria elmúlt egy évét foglalta össze, s Kopócs Tibor ex-elnöknek megköszönte, hogy alkalmasnak tartotta őt a galéria további vezetésére.
- magyarázta. Az egészségi állapota miatt távol maradó Farkas Veronika galériaalapító vezetőnek is köszönetet mondott. Hangsúlyozta, hogy Veronika szívvel-lélekkel kötődik ehhez a galériához, s örvendetesnek tartják, hogy az év előrehaladtával egyre nagyobb szellemi és fizikai teret biztosított a MAMSzE tagságának és ötleteinek.