2020. április 21., 11:27

Nincs két egyforma darab- Mikó Alexandra, kézműves ékszerkészítő

Az ékszerek elsősorban a szemünket gyönyörködtetik, viszont annak, aki saját maga készíti, a lelkét is. Az ajnácskői Mikó Alexandra saját tervezésű csecsebecséket készít műgyantából, melyek egyedivé varázsolják viselőjüket.

Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Mikó Alexandra

Alexandra egész kicsi kora óta kísérletezik különféle kézműves technikákkal. Apukájától a rajz- és barkácstudását örökölte, nagyapjától a varrástechnikákat leste el, nagymamájától pedig a hagyományos hímzéseket ismerte meg. Főként ezeket ötvözi, és ehhez teszi hozzá saját technikáit.

Nagy becsben tartom a régi tárgyakat. Felújítom őket, vagy egy modern képben emelem ki a gömöri palóc hímzésmintákat”

– mondja az alkotó, aki mivel hordani is imádja az ékszereket, úgy döntött, saját készítésű dísztárgyakkal örvendezteti meg magát. 

miko-alexandra3.jpg
Régóta csodáltam a műgyantából készült ékszereket, azonban sokat kellett olvasnom róla, hogy bele merjek kezdeni. Minden technikához különböző gyantát kell használni, mert nem mindegy, hogy egy asztallapot szeretnénk készíteni belőle, vagy allergiamentes ékszereket”

– avat be Alexandra, aki három éve szánta rá magát végérvényesen, hogy ennek az elfoglaltságnak szeretne hódolni.

Sokat kísérletezett, mire megfelelően elsajátította a műgyantával való munkát. Nem mindegy ugyanis, hogyan szárad meg a massza, a virágokról nem is beszélve. Hiszen minden növény más és más, vannak olyanok is, amelyeknek teljesen megváltozik a színe miután leönti őket az anyaggal.

Környékünkön még nem találkoztam olyannal, aki szintén gyantaékszereket készítene. Inkább Magyarországon lehet rábukkanni néhányra. Valószínűleg túl bonyolultnak találják, és az eredmény sem lesz mindig olyan, amilyet szeretnénk. Sok-sok türelem kell hozzá, amiből hál’istennek nekem végtelen van” – mondja.

Természetszeretetéből adódóan az ékszerek központi elemeit a növények, fadarabok, csigák, kagylók, gombák, termések képezik. Ezek motiválják őt leginkább, de ihletet adnak számára az évszakok is.

Ha egy új ruhadarabhoz nem talál megfelelő fülbevalót, készít hozzá egyet. Így sosem kell ugyanazt ugyanabban a kombinációban viselnie, mindig egyedi tud lenni. Ettől különlegesek, hiszen nincs két tökéletesen egyforma darab, mivel a természetben sem találni olyat.

miko-alexandra4.jpg
A legnagyobb öröm számomra az, hogy a húgommal együtt készítjük őket, mégis más stílusúak. Mindkettőnk keze munkája látszik egy-egy darabban.”

Az ékszerek elkészítése elég időigényes feladat. Kezdve a termések begyűjtésétől, a szárításon keresztül az aprólékos kidolgozásig.

A gyanta 24 óra alatt szárad meg teljesen, viszont legtöbbször két, három, akár négy rétegben szükséges önteni, mivel a könnyű virágok feljönnek a tetejére és elmozdulnak a helyükről. A növények előkészítéséről pedig még nem is szóltam.”

A növények a leszedést követően 2-3 hétre könyvek lapjai közé kerülnek, néhány szilikagélben vagy tálcán szárad. Alexandra szerint ezt is ki kell tapasztalni, hogy melyik növénnyel mi működik jobban. Ezért a megrendelést követően legalább két hetet kell várni egy-egy ékszerre.

miko-alexandra1.jpg

Alexandra számára az ékszerkészítés, ahogyan minden egyéb, hobbinak indult. Mostanra viszont olyan szintre fejlesztette tudását, hogy szeretné, ha minél több emberhez eljutna kreativitásának gyümölcse. Közösségi oldalán bátran lehet szemezgetni a különleges darabok között.

miko-alexandra1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.