Nézetkülönbségekről és azok következményeiről: a Művészet című vígjáték bemutatóján jártunk
A Tóth Tibor színművész, a Komáromi Jókai Színház ex-igazgatója által négy éve működtetett The Art művészeti ügynökség és a Pozsonyi Színművészeti Egyetem újabb nagyszerű, teltházas bemutatóján vehettünk részt május 25-én este, az Egressy Béni Városi Művelődési Központ színpadán kialakított játéktérben. Yasmina Reza Művészet című vígjátéka, amelyet Hargitai Iván, a budapesti József Attila Színház művészeti vezetője rendezett, legalább egy órára feledtette a gondjainkat, miközben a véleménykülönbségek sokszor beláthatatlan következményeiről is eltűnődhettünk.
A sorrendben immár harmadik közös produkció szórólapján producerként feltüntetett Tóth Tibor felidézte, hogy 2019 őszén a Helló, náci! című Monoblock-kamaradarabjukban, amelyet Kovács Dániel Ambrus rendezett, az akkor még egyetemi hallgató Melecsky Kristófon (Jan) és diáktársán, Béhr László Istvánon (Rudi) kívül Majorfalvi Bálint (Erich), a Komáromi Jókai Színház volt színművésze szerepelt. Tavaly pedig másodikként a Komámasszony, hol a stukker? című Görgey Gábor-komédia következett - Tóth Károly (Cuki, az alvilágból), Béhr Márton (A Méltóságos), Melecsky Kristóf (K. Müller), Béhr László (Kiss, az intelektüel), Szebellai Dániel (Márton, a vidéki) szereplésével.
“ – mondta el a Ma7-nek Tóth Tibor.
Ahogy az előző, úgy a harmadik produkciójuk, a Művészet című Yasmina Reza-vígjáték rendezője is Hargitai Iván, magyarra pedig Bognár Róbert fordította.
Nos, a művészetről alkotott nézeteink és az ízlésvilágunk különbözni szokott. E mű arról szól, hogy a három nagyon jó barát egyike busás áron vásárol egy festményt. E lépése hatására csak azért majdnem tönkremegy hármójuk barátsága, mert e képről eltérő véleményt fogalmaznak meg. Ez az előadásunk részben a sznobizmusról, valamint az ízlésbeli és véleménykülönbségekről és arról is szól, hogy a bármillyen, akár etnikai vagy vallási jellegű nézetellentétek milyen könnyen tönkrevágnak emberi kapcsolatokat, régóta fennálló barátságokat“ – fejtette ki a producer.
A mosolyfakasztó bemutatón végig úgy tűnt, hogy a közönség nagyon élvezte az előadást. Legnagyobbakat a burleszkbe hajló, lassított veszekedések – verekedések során hahotázott. „E mozgásszínházi és komikus elemekkel fűszerezett stilizáció beiktatása a rendező ötlete volt, amit örömmel fogadtam, mert nagyon feldobta az előadást“ – árulta el.
„Igény esetén Komáromban többször is színre visszük a Kisebbségi Kulturális Alap (Kultminor) anyagi támogatásával létrehozott Művészetet, valamint több magyarországi meghívást is kaptunk. Az újabb pályázati ciklusban a továbbjátszásra is szeretnénk támogatást igényelni. Reméljük, hogy majd ismét sikerrel járunk...“ – zárta tájékoztatását Tóth Tibor.