Népes közönséget vonzott a magyar dal napja Kassán
A magyar dal napját Presser Gábor kezdeményezésére először a 2008-as Sziget fesztivál mínusz egyedik napján rendezték meg. Népszerűsége azóta töretlen, tavaly mintegy 40 ezren vettek részt a program keretében megrendezett koncerteken.
Kassa első ízben kapcsolódott be a zenei programsorozatba Katona József és Egressy Béni örökbecsű nemzeti operájával, amelyet utoljára 1945-ben láthatott a kassai közönség. A darabot Dráfi Mátyás és Tarics Péter rendezte.
"Európa kulturális fővárosa jelenleg Kassa, és úgy döntöttünk, hogy nem csupán a Magyar Dal Napja alkalmából, hanem annak az évfordulónak a kapcsán, hogy itt a nemzeti színházban mutatták be eredetileg Katona József Bánk bánját. Ennek is évfordulója van, ezért döntöttünk úgy, hogy valahogy Kassára mégis csak eljövünk" – fogalmazott Dráfi Mátyás Jászai Mari-díjas színművész, a komáromi Teátrum színházi polgári társulás oszlopos tagja.
A Csemadok Kassai Városi Választmánya segített életre hívni Kassán az operát, és döntése jónak bizonyult, mert a Teátrum előadását telt ház előtt játszották a régi városháza színháztermében. Halterberger Kinga egészen Losoncról utazott a zenei élmény miatt Kassára. Azt mondta, ő figyelemmel kísérte a magyar dal napja magyarországi programjait is.
A közönségnek tetszett a komáromi társulat produkciója, amit a jelenetek közben felcsendülő taps is jelzett. Sokan érezték: a Bánk bán üzenete ma is időszerű.
"Kassa mindig központi szerepet játszott a magyar kultúrában, gondolkodásban – még ha ez a XX. században nem is annyira látszik. De a Bánk bánnal kapcsolatosan az embernek Tiborc panasza jut az eszébe és az, hogy már a XVI. században is a kassai magyarok panaszt emeltek egyes jelenségek miatt a város vezetése ellen" – fogalmazott az előadás kapcsán Balassa Zoltán.
A jó szombati kezdet után a folytatás is jó volt vasárnap délután. A Rodostói-ház udvarán, ahol a gyerekeket játszóház fogadta egészen estig szólt a dal. Önfeledten énekeltek a Thália Színház színészei jeles magyarországi és hazai előadóművészek társaságában. Fellépett a Rodostói-ház udvarán a kassai Csemadok Õszirózsa éneklő csoportja, a tornaújfalusi éneklő csoport, Márkus Juci és Tóbisz Titusz, a Quartonik leány-vokál, a Miskolci Nemzeti Színház, a budapesti Madách Színház művészei, valamint több ismert rock- és folkzenekar. Az egyik legnagyobb zenei élménnyel Szvorák Katalin népdalénekes ajándékozta meg hallgatóságát Kassán, a magyar dal napján.