Nemzetközi segítséggel újulnak meg a krasznahorkai vár műtárgyai
Rastislav Pudelka, a Szlovák Nemzeti Múzeum igazgatója szerint a megrongálódott kiállítási tárgyak helyreállítása 2015-ig befejeződik. A Betléri Múzeum önerőből végezte el 50 képzőművészeti alkotás, valamint 30 fa- illetve fém alapú, részlegesen megrongálódott kiállítási tárgy tisztítását és helyreállítását. A várkastély nagy tanácstermének egyik értékes darabját, a leszakadt mennyezet által megrongálódott reneszánsz asztalterítőt a pozsonyi Történeti Múzeum textilrestaurátora állította helyre. 20 régészeti tárgy restaurálását a pozsonyi Régészeti Múzeum végezte le 2013-ig, s a tárgyakat már vissza is szolgáltatta a Betléri Múzeumnak.
A kiállítási tárgyak helyreállítási munkálataiban jelentős segítséget nyújtottak a külföldi múzeumok is. A Szlovák Nemzeti Múzeum még az év elején együttműködési megállapodást kötött a brünni Technikai Múzeummal, amely egyben a fém alapú történeti tárgyak restaurálásának szakmai-módszertani központja Csehországban. A szerződés alapján a brünni intézmény a múzeum fegyvergyűjteményének 30 leginkább megrongálódott darabját, vágó- szúró- és lőfegyvereket restaurál.
Az Egri Vár Baráti Köre az Egri Vármúzeum igazgatóságával karöltve saját szakembereit küldte ki Betlérbe. A textil-, fém- és faanyaggal foglalkozó restaurátorok és konzervátorok eddig 4 korbeli bútordarabot, 22 fegyvert és páncélzat-tartozékot, valamint Andrássy Franciska gyászruhájának több tartozékát állították helyre.
Az értékes, bőrhuzattal bevont székek, a tárgyalóasztal, a tükör, a csillár és a heverő helyreállítását a Széchenyi Tudományos Társaság anyagi támogatásával a budapesti Magyar Nemzeti Múzeum munkatársai végzik. A helyreállítás ezen műtárgyak esetében 2014-ig tart.