Négy év restaurálás után kiállítják a Berthouville-i kincset
Véletlenül kerültek elő az aranyozott ezüst szobrocskák és edények a normandiai Berthouville falu határában: egy francia földműves 1830-ban kiszántotta őket a földből. A leletegyüttes, mely Berthouville-i kincsként vált ismertté, a gall-római Mercurius istennek szánt ajándék volt - olvasható a Popular Archeology régészeti portálon.
A körülbelül 90 ezüsttárgyból álló, több mint 22 kilogrammnyi kincs felfedezése után csak 1861-ben, majd 1896-ban kezdődtek az ásatások, amelyek egy gall-római szent hely alapjait tárták fel. Két templomának egyikét Mercuriusnak, a másikat anyjának, Maiának vagy párjának, Rosmertának szentelték. A közelben egy színház alakú gyűléshelyet is találtak. Mivel a környező vidéken se temető, se település romjai nem kerültek elő, úgy vélik, a Merkúr-templom zarándokhely lehetett, amelyet az évenkénti ünnep idején kerestek fel.
A kincs legfontosabb darabjain olvasható latin felirat szerint egy Quintus Domitius Tutus nevű római polgár ajándékozta őket Mercuriusnak. A kincs számos gazdagon díszített tárgyát a valaha fennmaradt római ezüsttárgyak legértékesebbjei között tartják számon.
A Tutus által Mercuriusnak ajánlott tárgyak - egy kivételével - olyan mitológiai jeleneteket ábrázolnak, amelyek inkább illenek fényűző vacsorákhoz, mint vallási ajándékhoz. Valószínű, hogy előbb használták a tárgyakat, csak utána ajánlották fel az istennek.
A megtalálás után a kincset a francia Nemzeti Könyvtár vásárolta meg, ahol sok törött edény darabjait összeillesztették, a lerakódások vastag rétegeit korabeli módszerekkel és anyagokkal eltávolították róluk, közben néhány mély karcolást is ejtettek a tárgyakon.
A kollekció 2010-ben érkezett a Los Angeles-i Getty Múzeumba, ahol a restaurálás mellett alapos történeti kutatást is végeztek. A modern módszerekkel végzett négyéves munkával újabb feliratok kerültek elő, és fény derült az ókori ezüstművesség és a 19. századi restaurálási eljárások technikáira is.