Nefelejcs utca 26.
Az üvegfestészet díszítő művészet, amely az épület stílusával és rendeltetésével harmonizál, vallotta a magyar üvegfestés és mozaikművészet legkiválóbb képviselője, a szecesszió kulcsfigurája, Róth Miksa. A színes személyiségű művészt nemcsak hazájában, hanem a világ számos országában elismerik, munkái ma is sok-sok köz- és magánépületet díszítenek.

Róth Miksa életének utolsó 34 évét Budapesten, a Nefelejcs utca 26. szám alatt, a Keleti pályaudvar közelében töltötte, s napjainkban múzeum az egykori lakása. Az udvar hátsó részében áll még a műhelye, ahol Petz Samuval együtt a mozaik- és üvegmunkákat készítettek. Az 1944-ben bekövetkezett halála, majd az államosítás után özvegye és gyerekei, Erzsébet, Amália és József csupán három helyiséget tarthattak meg otthonukból, az épület többi részét lakásokká alakították át. 1987-ben a még élő leszármazottai Erzsébetvárosnak ajándékozták hagyatékát. 1989-ben kezdték a Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény kialakítását, amely mai állapotában 2005-től fogadja a látogatókat.
A családfő alkotásaival berendezett emeleti szobák hangulata egy tehetséges ember, ugyanakkor meg egy hányattatott sorsú család élettörténetébe nyújt betekintést. A kamarakiállítás válogatást ad Róth mozaik- és üvegművészetéből, valamint üvegművészeti gyűjteményéből. A Zsolnay-gyárral közös munkái mellett látható műhelyének eredeti cégtáblája, a párizsi világkiállításon második helyezést elérő Felkelő nap, illetve a Pax című opálüveg mozaikja, vagy a Rippl-Rónai tervei alapján készült Andrássy-ebédlő ablakának részlete. A földszinten ugyanakkor kiemelkedő üvegművészeti alkotásaiból kapunk ízelítőt. Beléphetünk egykori pihenőszobájába, megmaradt bútorai közé. A múzeum emeleti tárlatához vezető lépcső mellett a művész életének időrendbe szedett eseményeiről értesülhetünk. Róth 60 éven át tartó munkásságát Egy üvegfestőművész emlékei című könyvében összegezte.
Róth Zsigmond és Duller Mária gyermekeként 1865. december 26-án született Róth Miksa. Apja üvegvágó vállalkozóként kezdte pályáját. Színes üvegezései a Műcsarnok előcsarnokában ma is láthatóak. Ybl Miklós tervei alapján készült bérházak építésével is foglalkozott, miközben az üvegfestészet irányában kereste a továbblépés lehetőségét, így nem csoda, ha fia üvegfestőművész lett.
Róth Miksa már 18 évesen az üvegfestés remekeit tanulmányozta külföldön. Hazatérése után lelkesen tervezte saját műhelyét, ám megvalósítására végül csak 1897-ben került sor. Cége 1939-ig működött.
Képzettségét Steindl Imre építész segítségével igyekezett fejleszteni, akit mesterének tekintett. Járt Németországban, Belgiumban, Franciaországban, majd Angliában és Olaszországban is. Kezdetben a müncheni üvegfestés gyakorolta rá a legnagyobb hatást, ugyanakkor később megfogalmazott művészeti elveihez a korszak angol üvegfestése állt a legközelebb. A Máriafalvi (Mariasdorf) zarándoktemplom ablakaival tette meg az első lépést saját stílusának megteremtése felé. Steindtől pedig megtanulta, mit lehet, és mit kell folytatni a középkori mesterek munkáiból. Ő festette meg a többi között a Belvárosi Főplébánia-templom ablakait, restaurálta a kassai dóm üvegfestményeit, elkészítette Vajdahunyad vára és az Országház ablakait. Az igazi sikert az Alpár Ignáccal történt együttműködés hozta meg számára, aki a millenniumi kiállítás legfontosabb művét, az ún. történelmi főcsoport épületegyüttest tervezte. Szinte minden általa tervezett palotába került Róth Miksa-üveg.
Róth elismertsége hirtelen nagyot nőtt, ezáltal megrendelései is megszaporodtak. Előbb arisztokraták, majd sikeres értelmiségiek, végül vidéki földbirtokosok is rendeltek munkát tőle. De nem maradtak el az egyházi megrendelések sem, sőt külföldi megrendelések is érkeztek. Munkáit megtaláljuk például a hágai királynői palotában, Oslóban, a Fagerborg templomban és Mexikóvárosban, a Teatro Nacionalban.
A hírnév és az anyagi biztonság megteremtése után radikális döntéseket hozott életében. 1897-ben megismerkedett a mozaikkészítés technikájával, alkalmazni kezdte a Tiffany-üveget, megházasodott és kikeresztelkedett. Két évvel később megkapta cége a császári és királyi udvari üvegfestő címet. 1900-ban a világkiállításon ezüstérmes, majd 1902-ben és 1904-ben aranyérmet kapott.
Ezután Róth két irányban kereste a továbblépés lehetőségét, egyrészt a szecesszió nemzetközi motívumkincsének ábrázolásával, illetve a magyar díszítő motívumokkal. Ez utóbbi mintáit a szűrhímzésből vette át.
Róth Miksa Walla Jozefínával három gyereket nevelt. Lánya, Amália nem ment férjhez, küldetésének tekintette, hogy apja műveiből múzeumot hozzon létre. József közgazdász doktor lett, anyjával és Amáliával élt a szülői házban. Egyedül a legidősebb gyermek, Erzsébet alapított családot, akinek egyetlen fia, Móczár Zoltán az USA-ba emigrált. Halálával kihalt a Róth család.
Megjelent a Magyar7 2025/11.számában.