Nagy Márta és az Ipoly
Az Ipoly férfi keresztnév, a Hippolit régi magyar alakváltozata. Az ipolysági Honti Múzeum és Galéria Baráti Köre szervezésében évről évre szokássá vált a folyó köszöntése névnapja alkalmából. Idén a XVI. Ipoly Nap keretén belül, augusztus 11-én került sor erre.
Az Ipoly köszöntésének napján évek óta hagyomány, hogy a folyóhoz kapcsolódó témájú képzőművészeti kiállítást nyitnak. Az ipolysági városháza előtt gyülekező érdeklődők nem sokkal 9 óra után ezért is tértek be a rendezvénysorozat első helyszínére, a Simonyi Lajos Galériába, ahol a szécsénkei születésű, jelenleg Balassagyarmaton élő Nagy Márta akvarell festményeinek kiállítását tekinthették meg.
„Maga az ötlet, hogy Nagy Mártát kérjük fel az idei Ipoly Nap kiállítójának, szintén az Ipoly partján, Balassagyarmaton született, hiszen az idei Madách Imre-emlékünnepségen járva az ottani Mikszáth Kálmán Művelődési Ház Horváth Endre Galériájában láttam meg a művész Ipolyt ábrázoló akvarelljeit, s az itt kiállított portrék egy részét is” – árulta el a Honti Múzeum és Galéria vezetője, Pálinkás Tibor.
Nagy Márta a budapesti Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában érettségizett, majd földrajz–rajz szakos tanári oklevelet szerzett. Ezt követően a Magyar Képzőművészeti Főiskola rajz, ábrázoló geometria és művészettörténet szakán diplomázott. A Horváth Endre-díjas festőművész az ipolysági művészetkedvelőknek ezúttal a tavaszi és a nyári folyót mutatta be.
„A kiállítótermek falain fénnyel és élettel teli táj bontakozik ki. A kiállítás darabjait szemlélve a tárlat látogatója szinte érzi a tavasszal újra sarjadó fű illatát, a képek felidézik bennünk a buja növényzet fűszeres illatának, az iszap szagának és a párának a nyári Ipoly-partra oly jellemző egyvelegét. A festmények nagy részén kitáruló tér a szabadság érzetét kelti. Az alkotó ugyanakkor megmutatja nekünk, hogy az élettel teli Ipoly völgye nemcsak vitálisan zöld, hanem színpompás is egyben” – mondta el a festmények méltatásakor Pálinkás Tibor, majd hozzátette: „Számunkra, természetjáró Ipoly-völgyiek számára ismerős érzéseket keltenek a művek, hiszen otthon vagyunk bennük.”
A nagymamája által ipolysági kötődésű Nagy Márta néhány rendkívül kifejező portrét is elhozott a tárlatra. A Gyurkovics Tibort, Faragó Laurát vagy éppen Mészöly Dezsőt ábrázoló festmények – amelyek a galéria első termében találtak ideiglenes otthonra –, azért is hitelesek, mert a megörökített művészek közvetlen kapcsolatban álltak az alkotóval, modellt ültek neki.
A tárlat szeptember végéig megtekinthető az ipolysági Simonyi Lajos Galériában.