Múzeumok éjszakája - Mesteremberek és bajvívók a füleki várban
A vár Bebek-tornyában este hét órakor jelenkori páncélkészítők és fegyverkovácsok által készített történelmi fegyvereket bemutató kiállítás nyílik. A sisakok, vértek, kosztümök, kardok és lőfegyverek a szlovák Roman Furajtár és Štefan Nitriansky, a magyar Bánsághi Máté és a cseh Miloslav Holemy műhelyeiből kerültek ki.
A torony következő szintjén a Közép-Szlovákiai Múzeum A dohány illata című tárlata nyílik meg. A világ különböző kontinenseiről származó több mint 500 pipát múzeumi és magángyűjteményekből állítják ki. Mindkét tárlat szeptember 14-ig látogatható.
A páncélok és fegyverek történelmi fejlődéséről Štefan Nitriansky fegyverkovács tart előadást, a selmeci cseréppipák gyártását Ján Fiala fazekas mutatja be.
"Hatalmas fejlődést mutat ez a rendezvény. Az 1. évfolyam három évvel ezelőtt háromszáz embert hozott ide, következő évben 800-an jelentek meg. Tavaly már egy 1400-as, óriási látogatottsági rekord dőlt meg" - mondta portálunknak Agócs Attila, a Füleki Vármúzeum igazgatója.
Öt év szerzeményei címmel a Városi Honismereti Múzeumban is kiállításmegnyitót tartanak, ott a Füleki Vármúzeum gyűjteményének a 2007-es átszervezés óta történt gyarapodását láthatják az érdeklődők. Ott lesznek a füleki zománcgyár termékei, a régió népművészetét dokumentáló tárgyak, persi régészeti leletek, valamint Pisák Pál bussai őslénytani és ásványtani hagyatéka. A rendezvény keretén belül látogatható lesz A régi Csallóköz halászata című időszaki kiállítás is.
Mindeközben a középső várban bemutatót tart a Taurus Ater történelmi bajvívó társulat, fellép a Vagabanda gólyalábas színház és a Defensores történelmi társulat. A tűzzsonglőrök műsora előtt a Sub Rosa régizene együttes és az Álomzug bábszínház adja elő a Ghenti Guido, a csapfúró című középkori lovagregényt a megszokottól kicsit eltérően.
A füleki várat először egy 1246-os dokumentumban említik. Az 1500-as évek közepén Bebek Ferenc alakíttatta erős katonai erődítménnyé. A 17. században itt üléseztek Heves, Pest, Szolnok és Csongrád megye elöljárói. Végül a törökök rombolták le. Az állandó helytörténeti kiállításon ez mind kiderül. A vár felújítására az elmúlt tíz évben közel 500-ezer eurót költött az önkormányzat, nagyrészt pályázati forrásból.