2020. február 11., 19:24

Művészet határok nélkül

A budapestiThe Art of Banksy  elnevezésű tárlaton a világ leghíresebb street art művészének munkáit tekinthetjük meg. A magyar fővárosi bemutatkozás helyszínéül a szervezők a bulinegyed egyik meglehetősen leharcolt utcáját, a Kazinczy utcát választották, az ott  található Tesla Loft termében nézhető  meg az egyedi tárlat.

Galéria
+14 kép a galériában

Utazó kiállításról van szó, amelyet a Godot Kortárs Művészeti Intézet installált. A felvonultatott mintegy 70 alkotás Budapesten kiegészült egy eddig soha sehol be nem mutatott darabbal, amely egyenesen Betlehemből érkezett.  

No de ki is ez a művész? A Time magazin 2010-ben a világ 100 legnagyobb hatású személyisége sorába emelte a fiatalembert, akit a világ csak Banksyként emleget. A Banksy művészi álnév egy  brit graffitiművészt, filmrendezőt, festőművészt, politikai aktivistát, street artist-ot takar.

img_20200207_162129_burst001_cover.jpg

Műveit közterületeken, többnyire falakon teszi nyilvánossá, de installációkat is szokott készíteni. Közel 30 éve dolgozik teljes anonimitásban, mint az „igazságtalan világ lelkiismerete”, aki a fogyasztói társadalom, az elitizmus, az erőszak és a társadalom perifériájára szorult csoportok eltiprásának az egyik legnagyobb hatású bírálója.

Munkái naprakészen  politikai és társadalmi problémával foglalkoznak. 2000-ben társával és menedzserével papír-és vászonlenyomatok sokszorosításába kezdett. Sorozatait 50-től 600-as példányban tette elérhetővé követői  számára.

Banksy rendkívül termékeny alkotó, hiszen lagalább 1000 munkája ismert a világban. A kiállítás egy kisfilmmel indul, amely többek között egy árverés részletét mutatja be, ahol egyik legismertebb munkája került kalapács alá, és az 860 ezer fontért talált gazdára. Majd a mű –mindenki legnagyobb megdöbbenésére– megsemmisítette, ledarálta önmagát.

img_20200207_161937.jpg

Ha a kiállított műveket nézzük, láthatjuk itt ikonikus műveit nyomatok formájában, az alkotások eredetijének  zöme 2005-2008 között készült. Nem időrendi sorrendben kerültek a kiállítóterem falára, hanem témáit követve. Legrégebben született darabjai  a punk gyökerekkel is rendelkező  ifjú lázadását érzékeltetik a brit hatalommal szemben. Ezeket az emberi jellemmel felruházott állatfigurák követik. Különösen fontos számára a patkány ábrázolása. Azé az állaté, amelyet az emberek lenéznek, ám ha sok van belőlük egy helyen, máris mindenki tart tőlük.

Banksy felvállalta  a háborúellenes missziót is, és szívesen tart görbetükröt a fogyasztói társadalom elé, miközben a fekete humort sem nélkülözni.

Ha ez a kiállítás  nem is ad teljes képet a művészről, ennyiből is megérthető, mit gondol a világunkról, ill. hogyan fejezi ki mondanivalóját. Bár nem ártott volna egy-egy  hosszabb magyarázat is az alkotások mellé, hogy  annak keletkezési körülményeit, politikai hátterét minden nemzedék egyaránt megértse.

Furcsa ellentmondás, hogy amíg a street artist az utca emberének ingyen kínálja alkotásait, addig a kiállítás szervezői  egy-egy felnőtt érdeklődőtől hétköznap 4300, hétvégén 4900 Ft-ot kérnek el a belépőért. 

Galéria
+14 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.