Murillo egyik Madonna-képe felvidéki vándorkiállításra indul
Bartolomé Esteban Murillo maga is nagy családban született, s feleségével ők is sok gyermeket vállaltak.
Puss Sándor atya írásában rámutat: Murillo festészete két síkon követhető: egyrészt rendelésekre festett – ezek a képei közismertek, gyakran imakönyvben szentképecskék formájában. Másik csopotba azon festményei tartoznak, amik igazi nagyságát, egyediségét jellemzik. Ide tartozik a Cigány Madonna is. Az eredeti képet tudomásom szerint Rómában a Corsini palota galériájában őrzik – s a galéria vezetőjének elmondása alapján a leggyakrabban lemásolt Madonna motívum a keresztény világban. Számunkra mégis ismeretlen, mintha tabu lenne" - állapítja meg Puss Sándor, hozzátéve, ez a Madonna kicsit másabb, Murillonak sikerült egy olyan Madonnát megalkotni, aki a szegényember Madonnája. Festészetét mélyen meghatározza az adott környezet szociális helyzete – a környezet, ahol élt és alkotott.
Az okot, amiért ismeretlen Puss Sándor abban látja, hogy a görögkatolikus vértanú, Szent Gojdics püspök atya – akihez a 30-as évek elején a kép eljutott – a botránytól való aggodalom megelőzése érdekében ezt eltávolította a püspöksége épületéből, mondván papjaink szemében túl erotikus.
"A hatalmas méretű festmény a püspök atya egy rokoni családjának tulajdonába került, majd onnét eladásra az egyik kassai antikváriumba. Majd száz évre ez lett a sorsa Murillo ún. Cigány Madonnájának (Amerikában így tartják számon), míg el nem jött a festő 400. születésnapja. Jelenleg a csodálatos festmény az Eperjesi Sárosi Galériában van kiállítva (lásd a mellékelt LINK), és a galéria büszkesége megtekinthető a nagyközönség számára is. Vándorkiállításként ádventben Pőstyén, majd karácsonykor Vezekény ad otthont a sok éven át szállást kereső Szoptató Madonnának. Innen Komáromba szállítjuk a festményt, mely feltehetőleg nem a végállomás lesz, hanem remélhetőleg Budapest és Kassa is otthont ad a vándorkiállításnak" - ismertette a terveket Puss Sándor atya.