Most így lennék végtelen...: rendhagyó tárlatnyitó a Limes Galériában
Képzőművészet és irodalom sajátos találkozásának lehettek tanúi mindazok, akik június 18-án este a komáromi Limes Galéria emeleti Dúdor István-teremben részt vettek a Most így lennék végtelen... című grafika- és festménykiállítás megnyitóján. Vas „Bodzsi“ Katarína aktjai, portréi, angyalkái és reprodukciói alatt a marianumi pedagógustársa, Németh Csilla magvas gondolatokat tartalmazó versei kaptak helyet, s a tárlat címe is idézet az egyik verséből.
A Komárom város, a Bethlen Gábor Alap és a Kisebbségi Kulturális Alap által támogatott tárlatnyitó elején Farkas Veronika művészettörténész-galériaigazgató méltatta az Ipolyságról származó „Bodzsi“ művésznéven ismert alkotót, aki „civilben“ a Marianum Egyházi Iskolaközpont pedagógusa, illetve a hazai magyar óvodások, alap- és középiskolások számára indított, bibliai témájú Bárka rajzverseny ötletgazdája és főszervezője.
Továbbá a zselízi származású Németh Csillát, aki a pozsonyi Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karán észtétika-magyar szakon végzett, s lankadatlanul fűti őt az alkotási vágy. A kollégáik és a tanítványaik közül is sokan virágot szorongatva szemlélődtek – olvasgattak a zsúfolásig megtelt teremben.
Megtudtuk, hogy a 2008 óta Komáromban élő-alkotó „Bodzsi“ óvodás korától szívesen rajzol és fest. A „génekről“ csak annyit: unokatestvére Dominik Hlinka festőművész, a pozsonyi Képzőművészeti Főiskola tehetséges tanára, akinek ugyanaznap nyílt kiállítása az ipolysági zsinagógában. Alapiskolásként az ipolysági művészeti alapiskolában Czibulya Lívia, majd a gyűgyi művészeti alapiskolában Judita Pluhárová csiszolta a tehetségét. A losonci Pedagógiai és Szociális Akadémia elvégzése után a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Tanári Karának magyar nyelv és irodalom - képzőművészet szakán diplomázott, nyelvészetből pedig kisdoktorált.
– magyarázta az alkotó.
Azt is elárulta, hogy legszívesebben az emberi arcot és testet örökítette meg – korábban olajfestékkel, mostanában pedig anilillel, porkrétával és ceruzával:
Jóbarátja a képzőművészetnek és az irodalomnak is hódoló kolléganője, Németh Csilla, s együtt úgy döntöttek, hogy a „Bodzsi-képek“ alatt az ő versei is helyet kapnak.
– vallotta Csilla, akinek a tárlatnyitón elhangzott Penelopeia című művéből idézünk:
– tudtuk meg a továbbiakban.
A saját művészi hitvallásáról is kérdeztük „Bodzsit“, aki így válaszolt: