Modern kassai pályaudvar – Egyetlen magyar felirattal
Teljes egészében megújul a kassai vasúti főpályaudvar. Az 1974-ből származó épületen már negyedik éve dolgoznak. A felújításra fordított összeg a magántőke bevonásával az év végéig eléri a 6,7 millió eurót.
A kívül-belül modern kinézetű vasúti pályaudvaron az utazóközönség a mai kor igényeinek és elvárásainak megfelelő átalakulást tapasztalhat. A pozitív változások az utasoknak nyújtott szolgáltatásokat is érintik.
„A kassai pályaudvar már európai szintű. Különféle elemek alkalmazásával, az egyes üzletek kiépítésével az utasok különféle szolgáltatásokat találnak itt, és tényleg magas színvonalon” – nyilatkozta portálunknak Helena Hrobáková, a felújítást végző Achiles Slovakia vállalat projektmenedzsere.
A pályaudvar harmadik emelete óriási lencseként nyúlik ki az épület fölé, ahol majd a városra néző kávézót rendeznek be. A felújított állomás hatékonyabban használja ki a teret, új üzletek és gasztronómiai egységek találhatók benne. A váróterem már nem hideg és huzatos, az utasok komfortos körülmények között várakozhatnak. A mozgásukban korlátozottak mozgólépcsőt és személyi felvonót használhatnak.
A kassai vasútállomás további fejlesztésére az elkövetkező 5-7 évben 10-15 millió eurót költenek. Így megújulhatnak a peronok, az aluljárók és folytatódhat az akadálymentesítés. Az információs táblák az európai normáknak megfelelően angolul is meg vannak jelölve. Magyar feliratot azonban csak egyet találhat az utazóközönség, azt is pusztán egy biztonsági előírás miatt és dekorációs céllal.
„Minden üvegfalat meg kell jelölni biztonsági szalaggal, és miközben kerestük a legjobb megoldást, rájöttünk, hogy nemzetközi nyelvű feliratok lennének a legalkalmasabbak, ezek jobbak, mint valamilyen szürke sávok. Tehát nem külön kérésre történtek, tisztán arculattervezés volt a szempont” – közölte Helena Hrobáková.
A pályaudvaron később sem terveznek több magyar vagy az angolon kívül más idegen nyelvű feliratot elhelyezni. „Van néhány információs felirat idegen nyelven, angolul, de a többi nyelvvel nem számolunk, tehát az angol nyelvet részesítjük előnyben” – mondta Ján Miženko állomásfőnök.
A vasút kétnyelvűsége érdekében is ténykedő Via Nova Ifjúsági Csoport már foglalkozott az említett témával.
„Hallottunk erről a problémáról, hogy a kassai pályaudvaron mellőzik a magyar feliratokat. Kassa a határtól 20 kilométerre fekvő város, jelentős magyar kisebbsége van, nagyon sok magyar turista is érkezik ide. Egyértelműnek kellene lennie, hogy ezeket a feliratokat magyarul is kihelyezzék. Ez ügyben a jövőben mindenképpen lépni fogunk” – hangsúlyozta Iván Tamás, a szepsi Via Nova ICS elnöke.
„ Olyan nyomásgyakorlást kell helyezni az érintett szervekre, az érintett felekre, amelyen hogyha gesztusból nem jönnek rá, akkor érdekből jöjjenek rá, hogy ez miért fontos itt legalább félmillió embernek az ország déli részén” – fűzte hozzá Gubík László, a Via Nova ICS elnöke.
Kassa történelmi épületeit számon tartó idősebb lakosok még emlékeznek a múlt század hetvenes éveiben lebontott régi, méltóságteljes, neoreneszánsz stílusú indóházára, amely a Monarchia építészetének legszebb ilyen típusú építménye volt a győri és a miskolci mellett. Ma már csak egy márványtábla említi helyét annak kapcsán, hogy Kassán elsőként 1906-ban a régi pályaudvar síneiről szállt fel az a hőlégballon, amelynek Turul volt a neve.