2013. augusztus 25., 11:03

Mobilra költöznek a budapesti galériák

BUDAPEST. Egy ingyenesen letölthető magyar fejlesztésnek köszönhetően elég egy okostelefon, és máris könnyen tájékozódhatunk a budapesti kortárs képzőművészet világában. Az angol nyelvű változatnak köszönhetően a turisták is felfedezhetik, milyen pezsgő művészeti élet zajlik a magyar fővárosban.

Bár a bőröndök elkeveredése vagy a pénzváltás viszontagságaihoz képest elhanyagolható problémának látszik, ha a turista egy idegen nagyvárosban bolyongva nem találja meg könnyen a hozzá legközelebb eső színvonalas kortárs képzőművészeti galériát, valójában nagyon is fontos szempont, hogy a helyi kulturális nevezetességekről mennyire naprakész és könnyen elérhető információk állnak rendelkezésre - olvasható a Magyar Nemzet online portálján.

Budapest pezsgő kortárs képzőművészeti élete érdemes a figyelemre, ezért komoly fegyverténnyé válhat idegenforgalmi szempontból, ha adott egy olyan okostelefonra letölthető alkalmazás, amely áttekinthető módon, informatívan és legfőképp a magyar mellett angol nyelven is tájékoztat az éppen aktuális kiállításokról. Egy magyar fejlesztésnek, az ingyenesen letölthető Artcenter Budapest nevű programnak hála ez a lehetőség mindenki számára nyitva áll, az andoridos készülékekkel rendelkezők és az iPhone-tulajdonosok számára éppúgy.

Az alkalmazást megnyitva választhatunk, hogy helyek, művészek, netán kiállítások szerint kívánunk böngészni. A helyek listája még nem végleges, de már most impozáns; az olyan, a kortárs magyar képzőművészeti életben meghatározó magángalériák mellett, mint az Acb vagy a Várfok, a Műcsarnok és a Ludwig Múzeum aktuális kiállításairól is naprakész információkat találhatnak a magyar és külföldi érdeklődők. A kiválasztott intézmény adatlapján az alapvető információk mellett (elérhetőségek, tulajdonos neve, honlap címe stb.) az éppen futó kiállítások és a kiállító művészekről is tájékozódhatunk, továbbá térkép segít megtalálni a helyet. A művészek listája is erős merítést kínál: Bukta Imrétől feLugossy Lászlón át Nádler Istvánig. Ha pedig valamelyik név nem csengene ismerősen, akkor az adott művészt kiválasztva nemcsak annak munkáiból kapunk ízelítőt, de önéletrajzot is találunk.

Az Artcenter Budapest ötlete egy négyfős társaság közös erőfeszítéseinek a gyümölcse – mesél a kezdetekről Gerebenics Tamás, aki a galériák világa felől érkezett, éveken át dolgozott a Viltin Galériában, majd ezt követően a Kiselbach Galéria és Aukciós Ház munkatársa volt. Vele osztozik a kortárs magyar képzőművészet iránti lelkesedésben a fejlesztés mögött álló kft. három másik tagja, aki a vállalkozás beindításához és sikerre viteléhez egyaránt nélkülözhetetlen szakterületeket – egy közgazdászról, egy grafikusról és egy informatikai szakemberről van szó – képviseli. Gerebenicsék kiindulópontja az volt, hogy a már meglévő információs források – mint amilyen a papíralapú Exindex kiállításajánló vagy az IkOn hírlevél – mellett legyen egy igazán élő és naprakész felület, amely az okostelefonok növekvő számát tekintve kis túlzással tényleg majdnem mindenki számára könnyen elérhető - írja a internetes oldalán a Magyar Nemzet.

Nem célja viszont a vállalkozásnak, hogy minden létező galéria vagy kiállítóhely helyet kapjon az Artcenter listáján, olyan intézményekkel vették fel a kapcsolatot már a kezdet kezdetén, amelyek – Gerebenics szavaival – „tisztán kortárs profillal, átgondolt kiállítási stratégiával rendelkeznek”, és nem mellesleg olyan alkotóknak adnak teret, akik valamiképpen reflektálnak mindarra, ami körülöttünk zajlik. Elmondása szerint a megkeresett intézmények többsége nyitott volt az együttműködésre; igaz, arra is volt példa, hogy értetlenségből vagy motiválatlanságból nem jött létre a megállapodás.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.