2014. május 10., 12:23

Merkel és Hollande szerint törvénytelen a tervezett kelet-ukrajnai népszavazás

BERLIN. Törvénytelennek nevezte a Kelet-Ukrajnában vasárnapra tervezett függetlenségi népszavazásokat Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök.

Angela Merkel és Francois Hollande szombaton kiadott közös nyilatkozatában egyúttal felszólította Oroszországot, hogy csökkentse az ukrán határ térségében állomásozó csapatainak készültségi szintjét.

A francia államfő kétnapos németországi látogatása végén kiadott nyilatkozatban Merkel és Hollande hangsúlyozta, hogy a válság békés rendezésében kiemelkedő fontosságú a szabad és tisztességes ukrán elnökválasztás.

Amennyiben nem tartanak "nemzetközileg elismert elnökválasztást", Ukrajna stabilitása elkerülhetetlenül tovább gyengül. Németország és Franciaország szerint ebben az esetben az uniós állam- és kormányfők március elején összeállított terve alapján "le kell vonni a megfelelő következtetéseket" - utalt Merkel és Hollande az Oroszország elleni uniós szankciók gazdasági büntetőintézkedéseket előirányzó harmadik szakaszának lehetséges elindítására.

A német-francia álláspont szerint a május 25-re kiírt ukrán államfőválasztást az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) bevonásával kell lebonyolítani. A nyilatkozatban felszólították valamennyi érdekelt felet, hogy "nyilvánosan és a legmagasabb politikai szinten" álljanak ki a választások sikeres lebonyolítása mellett, támogassák az ukrán hatóságokat és küldjenek megfigyelőket a választási folyamat ellenőrzésére. Hozzátették, hogy az elnökjelölteknek ki kell dolgozniuk egy "viselkedési kódexet", amely nemcsak a kampányban, hanem a választás utáni időszakban is érvényes.

A német kancellár és a francia elnök a közös nyilatkozatban kiemelte, hogy Ukrajna stabilitásának helyreállítása a térség valamennyi országának érdeke. Hozzátették, hogy ösztönözni és támogatni kell az érdekelt felek és szervezetek, különösen az EBESZ minden erőfeszítését, amely a válság politikai rendezését szolgálja, és a következő időszakban elsősorban az elnökválasztásra kell összpontosítani.

Az öt pontból álló nyilatkozat második pontjában az erőszak visszaszorítása érdekében teendő lépéseket foglalták össze, kiemelve, hogy május 15-én az EBESZ felügyelete alatt meg kell kezdeni az engedély nélkül viselt és használt fegyverek összegyűjtését, továbbá ki kell vizsgálni az erőszakos cselekményeket, köztük a hónap elején Odesszában történt eseményeket, bizalomnövelő lépésként pedig sürgősen meg kell alkotni egy amnesztiatörvényt és csökkenteni kell az ukrán-orosz határ orosz oldalán állomásozó csapatok készültségi szintjét.

A német-francia nyilatkozat harmadik pontja szerint még az elnökválasztás előtt el kell kezdeni a nemzeti kerekasztal-tárgyalásokat, amelyeken az ukrán társadalom bármely szereplője részt vehet, az egyetlen feltétel a lemondás az erőszakról. Az EBESZ a "társmoderátor" szerepét vállalja tárgyalásokban.

Merkel és Hollande a negyedik pontban az alkotmányozási folyamat kívánatos menetrendjét részletezte, hangsúlyozva, hogy támaszkodni kell az Európa Tanács Velencei Bizottságának tapasztalataira, és az ideiglenes kormánynak a következő napokban be kell mutatnia az új alkotmány kidolgozásáról és annak főbb elemeiről szóló terveit.

Ötödik pontként gazdasági együttműködést szorgalmaztak. A konfliktus valamennyi résztvevőjének vállalnia kell, hogy nem tesz az ukrán gazdaságot, és különösen az energiaellátást veszélyeztető lépéseket, és közösen kell dolgoznia azzal a céllal, hogy a nemzetközi pénzügyi intézményekkel szoros együttműködésben összeállítsanak egy "robosztus" pénzügyi és gazdasági támogatási csomagot Ukrajna számára - áll Angela Merkel és Francois Hollande nyilatkozatában.

A francia államfő a német kancellár egyéni parlamenti választókerületében, a Balti-tenger partvidékén vendégeskedett. Merkel meghívására pénteken érkezett Rügenre, Németország legnagyobb szigetére. A két politikus hajókirándulás, vacsora és városnézés mellett beszélte meg a német-francia kapcsolatok és a nemzetközi ügyek alakulását.

A lengyel államfő keményebb fellépést vár Berlintől 

Németországnak nagyobb nyomást kell gyakorolnia Oroszországra az egész Európát fenyegető ukrán válság rendezése céljából - mondta a lengyel államfő egy szombati német lapinterjúban.

Bronislaw Komorowski a Bild című lapban megjelent interjúban hangsúlyozta: Oroszország az európai határok átrajzolásával "bizalmi válságba sodorja a kontinenst", és Vlagyimir Putyin "brutális és agresszív" politikája lerombolja Európa "politikai alapzatát, amelyet évtizedekig építettünk".

Ezt nem lehet tétlenül nézni, és a német politikától is nagyobb határozottságra van szükség a válság gyors rendezéséhez, hogy Európa és szomszédjai a jövőben is félelem nélkül élhessenek - tette hozzá a lengyel államfő, megjegyezve, hogy bizonyos nyilatkozatok nyomán felmerül a gyanú, hogy Németországban egyesek "Lengyelország számára nehezen elfogadható külpolitikai utat keresnek".

Német gazdasági érdekképviseletek az ukrán válság elmélyülése óta számos alkalommal figyelmeztettek arra, hogy az Oroszország elleni esetleges gazdasági szankciók a szoros német-orosz kapcsolatok miatt komoly kárt okozhatnak a német gazdaságnak. A kormányzati megnyilatkozások visszatérő eleme, hogy a büntetőintézkedések nem lehetnek "öncélúak", ugyanakkor az EU nem riadhat vissza a gazdasági szankcióktól, ha nincs más megoldás.

frissítve 14:55

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.